Hamileliğiniz sırasında geçen süre zarfında karnınız büyür, kalçalarınız genişler ve artık giyebileceğiniz uygun kıyafetler aramaya başlarsınız. Neyse ki tekstil dünyası anne adaylarının hamilelik döneminde özensiz ve salaş görünümlerinden kurtulmaları için el ele verip onların kendilerini iyi hissedebilecekleri ve içerisinde rahat hareket edebilecekleri kıyafetler üretmeye başladı. Yani bu demek oluyor ki artık giyerken memnun olmayacağınız bol tişörtler, eski tarz hamile elbiseleri ve sevimsiz eşofman altları yerine daha şık, üzerinize ve giyim tarzınıza uyan kıyafetleri rahatlıkla giyebilir şıklığınıza şıklık katabilirsiniz.

Ancak kıyafetlerinizin içine sığamadığınızı anladığınız ilk gün vitrinlerin cazibesine kapılarak sırf almak zorunda olduğunuzu hissederek belki de hiç giymeyeceğiniz tarzda elbiseleri almalısınız anlamına gelmemeli.

Pek çok anne adayı yeni hamile kıyafetleri almak yerine büyük beden ve aslında hamileler için üretilmemiş kıyafetleri seçebilirler. Elbette ki bu bir seçim tarzıdır ama bu kıyafetler sizi bir süre sonra sıkıntıya sokacak ve yeniden alışveriş yapma zorunda bırakacaktır. Çünkü hamilelik sonrasında da kullandığınız bu kıyafetler emzirme döneminde sizi zorlayabilir. Bebekler bu dönemde sabırsız olabilir ve hazırlık yapma işlemi sırasında ağlayarak sizi sıkıntıya sokabilirler. Bu gibi durumlarda size zaman kaybı yaşatmayacak emzirme işlemine uygun kıyafetler işinizi kolaylaştıracaktır.

Alışveriş yapmadan önce neye ihtiyacınızı olduğunu belirlemeniz, doğumdan sonraki emzirme döneminde de rahatlıkla kullanabileceğiniz giysileri belirlemeniz sizi gereksiz harcamalardan kurtarabilir. Aldığınız kıyafetin emzirme işlemini gerçekleştirebilecek kesimde dikilmiş olması da oldukça önemlidir. Önden düğmeli kruvaze kesimli elbiseler, penye bluzlar, tunikler ya da özel emzirme için dikilmiş göğüs bölümü açılabilen kıyafetleri seçmek bebeğinizi emzirirken size kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca bu tarz kesimde üretilen emzirmeye uygun kıyafetlerdeki rahatlığı sadece dışarıda ve günlük hayatta değil hamilelik ve sonrasındaki lohusalık döneminde giyeceğiniz yatak kıyafetlerinde de bulabilirsiniz. Çünkü modacılar anne adaylarının hastane ortamında da şık olması gerektiğini düşünerek hem onlar hem de bebeklerin rahatlığı için yine göğüs kısmı rahatlıkla açılabilen pijama takımları ve gecelikler üretmişlerdir. Geriye sadece dilediğiniz renkte ve ölçüde bu rahat kıyafetleri seçerek hamilelik ve lohusalık döneminizin keyfini çıkarmak kalıyor.