Hamilelik döneminde belki de en çok sıkıntı yaratan problem kıyafet konusu. Çünkü anne adayları vücut ölçülerinin farklılaşması ile eski kıyafetlerinin içine girmekte zorlanabilirler. Büyüyen karın ve göğüsler, genişleyen kalçalar onların psikolojik yönden mutsuz olmalarına sebep olabilir.

Oysa ki hamilelik sonuna kadar keyifle geçirilmesi gereken bir olay ve tabii ki anne adayları da şık olmak ister.  Eskiden forma niyetine sadece vücudu kapamak için yapıldığı imajı veren hamile kıyafetlerinin yerini yine rahat ancak şık modellerin alması anne adaylarını kıyafet seçimi konusunda rahatlatmıştır. Özellikle son yıllarda modacıların hamile kıyafetleri alanında yaptıkları çalışmalar, anne adaylarının bu konuda yaşadığı sıkıntılara çözüm getirmiştir. Çalışan bayanlar hafta içi iş yaşamına uygun kıyafetleri seçmek zorunda kalırlar ancak hafta sonları daha rahat ve daha farklı tarzlarda giyinmek isteyebilirler.

Hafta içi veya hafta sonu hamile kıyafetlerindeki tek ortak nokta kıyafetin anneyi ve bebeğini rahatsız etmeyecek tarzda ve kumaşta olması gerektiğidir. Hafta sonunu ev içinde veya doğa ile baş başa geçirmek isteyenler son dönemde oldukça eğlenceli ve rahat formlarda üretilen penye eşofman takımları, A kesim hamile tişört ve ya sweatshirtleri tercih edebilirler.

Bunun dışında yine arkadaş ziyaretleri hafta sonu alışverişleri için penye veya pamuklu kumaştan yapılan uzun ya da kısa elbiseleri giyebilir, artık her yerde bulabileceğiniz hamile taytları ve şortlarını uzun bol bluzlar ve tunikler ile kombinliyebilirsiniz. Beli lastikli üretilen kotlar, içinde bulunulan mevsime göre uzun triko veya penye hırkalar, kazaklar ve solo petler de hafta sonu rahatlığı için uygun kıyafetlerdir.

Brunchlar, özel davetler ve yemekler için yine kısa veya uzun formda üretilen kumaş elbiseleri, tulumları giyebilir onları fular, kolye gibi aksesuarlarla renklendirerek şık olabilirsiniz.

Ayakkabılar da giyimi tamamlayan zorunlu bir aksesuardır ve hamilelerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu.  İş yaşamı içerisinde topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu hisseden anne adayları hafta sonları çok düz olmayan spor ayakkabı, yüksek tabanlı bez ayakkabı veya mevsimine göre terlik giyebilirler.