Evli kadınlarda hamilelik şüphesi duyulunca vücut tepkilerine daha çok dikkat edildiğini biliyoruz. Bu olması gereken bir durumdur.

Çünkü gebe olan kadınlarda östrojen hormonu normal değerlerinin üstüne çıkar ve belli başlı belirtiler ortaya çıkar.

Kadının vücudu normalden daha hassas olmaya başlar ve şişkinlik görülebilir. En bilindik belirtisi ise mide bulantısı ve adet olunmamasıdır.

Bazı belirtiler yanıltıcı olabilmektedir. Belirtilerin birden çok sebebi olabilir, bunları direkt olarak gebeliğe mal etmek objektif bir hareket olmayacaktır.

Bu belirtilerin sebebinin sağlık sorunları olabileceğini unutmayarak, doktora giderek kontrol edilmesi gerektiğini unutmayınız.

Göğüslerde şişkinliğin sebebi de birden fazla olabilmektedir. Göğüslerde şişkinlik ve ağrı çoğunluk ile regl dönemlerinde olur. Adet öncesinde göğüs şişer ve hafif bir sızı duyulur. Bu belirtiler adet belirtisi de olabilir.

Adet görülmeye bağlı, hormon değişikliği ile alakalı bir durumdur. Fakat eğer gebe olduğunuz kesinleşti ise, göğüs şişmesi bu dönemlerde de yaşayacaksınız.

Göğüste olan hassaslık en çok 4. İla 7. Hafta aralarında gözlemlenir. Bu durum çoğu zaman hamilelik boyunca devam eder.

Vücut kendisini süt bezlerinin aktive olması için hazırlar ve bebeğin emzirme dönemi için çalışır. Bazen göğüsten bu dönemlerde sıvı da gelebilmektedir. Bu gelen sıvı süt değil de başka renkte ve kokuda olan sıvılar ise muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir.