Gebe kalınması ile birlikte kadınlarda her ay rutin bir şekilde gerçekleşen adet kanamasına ortalama olarak bir sene kadar ara verilir. Vücutta hormonlar değişir ve bu durum kanama olmasını engeller.

Bu herkes tarafından bilindiği için, gebelik durumlarında kanama olması durumunda bir çok anne adayı bebeklerine bir zarar geldiği düşüncesi ile tedirgin olup soluğu hastanede almaktadır.

Gebelik sürecinde görülen kanama durumları çoğu zaman düşük belirtisi olabilmektedir. Fakat bu her zaman düşük anlamına gelmez. Bazı durumlarda kanama lekelenme şeklinde gelir.

Bu korkulacak bir durum değildir. Düşük kanamalarında kan yoğun ve koyu renkte gelir. Ayrıca adet kanamasından biraz daha çok gelmektedir.

Yerleşme kanamasında ise yoğun olmak ile birlikte, daha açık renklerde ve kahverengimsi bir renkte olur.

Yerleşme kanamaları ilk üç ay içerisinde görülür. Bu dönemde bebeğiniz rahminize yerleşmek için çabalar. Bu süreç içerisinde de hareketlenme olduğu için hafif lekemsi kanamalar görmek normaldir. Fakat bu durum sürekli tekrar ediyor ise ve çok koyu, yoğun renklerde ise doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.

İlk 3 aydan sonra gerçekleşen kanamalar yerleşme kanaması olmayabilir. Muhakkak acil olarak doktora görünmeniz gerekir. Düşük kanaması ihtimaline karşı erken önlem almak iyi olacaktır.

Rahim ağzında meydana gelen değişiklikler ve bebeğinizin rahminize tutunma girişiminin bir sonucu olarak lekemsi kanamaların gerçekleşmesi normal ve endişe edilmemesi gereken bir durumdur.