Hamilelik sürecinin genellikle 37. haftadan sonraki süreçlerinde yapılan çatı muayenesi, annenin çatı kemiklerinin doğum açısından değerlendirilmesi noktasında yapılmaktadır. Hamile bir kadın için sezeryan doğum kesinleşmişse çatı muayenesine gerek duyulmaz.

Çatı muayenesi yapılmadan önce ki sürece kadar göz önünde daima normal doğum süreci bulundurulur. Sezeryan ile doğumu kesinleşmiş olan kişiler ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliği bulunanlar, daha önceki doğumu sezeryan ile gerçekleşmiş olanlar ve bebeğin eşinin doğum yolunu kapatma riski bulunanlardır.

Çatı muayenesi nasıl yapılır?

Aynı jinekolojik muayene şeklinde, jinekolojik muayene masasında yapılan bir uygulama olan çatı muayenesinde doktor iki parmağı ile çatı kemiklerinin durumunu kontrol etmektedir. Çatı muayenesindeki amaç çatı kemiklerinin darlığı ile bebeğin kilosunu kıyaslayarak normal doğumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair bilgi vermektir. Doğumun yaklaştığı süreçte, hamileliğin 37. haftasından itibaren yapılan çatı muayenesinde rahim ağzı kapalıdır. Bundan dolayı yapılan çatı muayenesi sırasında bebekle veya diğer organlar ile temas etme gibi bir durumla karşılaşılmaz.

Yapılan çatı muayenesi sırasında çatı darlığı normal doğuma müsaade etmeyecek derecede dar ise sezeryan doğuma yönelinir. Çatı darlığı her zaman kesin olan bir durum değildir. Son ana kadar normal doğum sürecine gidilir. Doğum sırasında beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kalındığında direkt olarak sezeryan doğuma başvurulur. Doğum başlayıncaya kadar beklenerek rahim ağzının açılma göstermesine bağlı olarak kesin bilgi verilir ve ona göre doğum şekli uygulanır.