Gebelik boyunca kadınlarda vajinal akıntılar görülür. Bunlar çoğunlukla normal olan akıntılardır. Fakat anne adayları bazen telaşa kapılabiliyorlar. Eğer akıntınız koyu renklerde ve kötü kokulu değilse telaş edilecek bir durum bulunmamaktadır. Vajinal olan akıntılar kadının fizyolojisinden ötürü gerçekleşmektedir.
Kadınların rahmi erkeğin spermini rahatlık ile alabilmek için sürekli olarak nemlidir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kadının acı çekmemesine yardımcı olur. Yani her şey sizin fizyolojiniz için ayarlanmıştır. Bu akıntılar çoğunlukla şeffaf, yapışkan, su gibi olurlar.

Farklı sebeplerden kaynaklanan, enfeksiyonlu akıntılar ise ilaçlar ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Eğer enfeksiyona dayalı, kötü kokulu ve koyu renkli akıntılarınız var ise derhal doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Akıntıların normal olmasına karşın, azalmasını istiyorsanız pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz. Pamuklu ürünler hem daha rahat etmenizi sağlayacak, hem de akıntınızı azaltacaktır. Ayrıca iç çamaşırlarınızı ütüleyebilirsiniz.
Gebelik döneminin ilk gününden itibaren başlayan bu vajinal akıntılar, hamileliğin son gününe kadar devam etmektedir.

Kadınlık hormonu olan östrojen hamilelik dönemlerinde çok daha fazla salgılanmaya başlar. Bu yüzden, gebe olduğunuz zaman, normal dönemlerde gelen akıntınızdan biraz daha fazla olabilir.

Bu korkulacak bir durum değildir. Tamamen östrojen hormonu ile alakalıdır. Gebeliğin son haftalarına doğru akan akıntılar ise bebeğinizin olduğu kesenin suyu olabilmektedir.

Bazı kadınlar bu ikisini ayırt edememektedirler. Bu yüzden, özellikle son haftalarda dikkatli olunması gerekmektedir.