Öncelikle hamilelik boyunca uçak yolculuğunun güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer beklediğiniz ilk bebeğinizse doğum öncesi eşiniz, dostlarınız ya da tek başınıza yapacağınız tatili bir şans olarak görerek keyfini çıkarmaya bakın. Çünkü önümüzdeki bir kaç yıl nereye giderseniz gidin size bir araba koltuğu, bebek arabası, bebek bezleri ve oyuncaklar eşlik edecek 🙂

Hamilelikte rahat ve güvenli bir uçak yolculuğu için ipuçlarımıza göz atın!

Hamileliğin ilk ve ikinci dönemlerinde uçak yolculuğu sizin ve bebeğiniz açısından güvenlidir ancak yolculuk öncesi mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Diyabet, yüksek kan basıncı, aşırı mide bulantıları rahatsızlıklarınız varsa bir önceki gebeliğiniz düşük ile sonuçlandıysa ve erken doğum yapmışsanız uçak yolculuğu sizin için sakıncalı olabilir. Son karar doktorunuza aittir.

Gebeliğin ilk ve ikinci dönemleri uçak yolculuğu için en ideal zamandır. Bu dönemde enerji düzeyiniz daha yüksek olacak, hormonal dengeniz size destek verecektir.

Hamileliğin üçüncü döneminde uçmak genellikle güvenlidir. Ancak, hamilelik sırasında herhangi bir tıbbi sorun yaşamadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Cevap yine doktordadır.

Eğer sağlıklı bir gebelik yaşıyorsanız 36 haftalık hamile olana kadar seyahat güvenlidir (İkiz bekleyen gebeler için 32 haftadır). Ancak havayolu şirketlerinin gebe yolcu taşıma noktasında birbirinden farklı kriterleri vardır. Uçmadan önce havayolu şirketinizden konu hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.

28 haftasını doldurmuş gebelerden havayolu şirketleri doktor raporu istemektedir. Yolculuğa çıkmadan önce doktorunuzdan uçuşa engeliniz olmadığına dair bir rapor almayı unutmayın.

Doktorunuzdan alacağınız raporun 7 günden eski olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü, tarihi 7 günü aşan raporlar havayolu şirketleri tarafından kabul edilmemektedir.

Raporun üzerinde doktorunuzun ad ve soyadının, diploma numarasının ve imzasının olduğundan mutlaka emin olun.

Eğer gebeliğinizin 36. haftasındaysanız veya 36. haftasını geçtiyseniz doktor raporunuz olsa bile havayolu şirketleri yolculuğunuza izin vermeyecektir.

İkiz veya daha fazla sayıda bebek bekliyorsanız 28. hafta ile 32. hafta başına kadar doktorunuzdan aldığınız rapor ile uçak yolculuğu yapabilirsiniz. 32. haftayı geçtiyseniz yine uçuşunuz havayolu şirketiniz tarafından engellenecektir.

Havayolu şirketlerinin hamile yolcu taşıma ile ilgili kurallarını yolculuğa çıkmadan önce kendi web sitelerinden mutlaka gözden geçirin. Planlanmış bir yolculuğun çeşitli engellere takılması sizi üzebilir.

Havaalanı güvenlik tarayıcıları ve metal dedektörlerin size ve bebeğinize zarar verdiğiyle alakalı herhangi bir bilimsel veri yoktur. Arzu ederseniz klasik taramadan geçmeyi güvenlik görevlilerinden isteyebilirsiniz.

Uçarken rahat kalmak için özellikle uzun yolculuklarda saat başı birkaç dakika yürüyüşler yapabilirsiniz. Atacağınız bu adımlar kan dolaşımınızı sağlayacak, ayak ve bileklerinizin şişmesini önleyecektir.

Oturduğunuz yerde ayak bileklerinizi döndürmek, parmaklarınızı kıpırdatmak ve yapacağınız diger egzersizler sizi rahatlatacaktır.

Uçuş sırasında kabin basıncı ayaklarınızı şişirebileceği için yolculuğa rahat ayakkabılarla çıkmak önemlidir. Uçuş sırasında muhtemel kan pıhtılaşmalarını önlemek için varis çorabı giymek iyi bir çözümdür.