Su tüketimi tüm canlılar için hayati önem arzediyor. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işleyişi ve çeşitli risk faktörlerinden korunmak için her gün belirli miktarda sıvı tüketmek sağlıklı bir beden için oldukça önemlidir. Özellikle anne adayları sıvı tüketimine özel önem vermelidirler. Hamilelik sırasında vücudun sıvı ihtiyacı normal zamanlara göre oldukça artış göstermektedir. Hangi şikayetle doktora giderseniz gidin size ilk tavsiyesi bol su tüketmeniz gerektiği olacaktır. Özellikle yaz aylarında sıvı ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde yaklaşık 10 bardak su içmek gerek sizin gerekse bebeğinizin sağlığı açısından çok faydalıdır.

Elbette su ihtiyacınızı maden suyu, meyve suyu, bitki çayları gibi alternatif içeceklerle karşılayabilirsiniz ancak en doğrusu su tüketmek olacaktır. Çay, kola, kahve gibi sıvıların fazla miktarda tüketilmesini ise doktorlar kafein ve kalori içermeleri nedeniyle hamilelik sırasında önermemektedirler.

Peki su tüketiminin faydaları nelerdir?

Kabızlığı Önler

Hamilelikte yaşanan sorunlardan bir tanesi de kabızlık ve basur şikayetleridir. Yeterli miktarda sıvı tüketimi bu tip sorunların yaşanmasını engelleyecek, sağlıklı ve keyifli bir hamilelik geçirmenize neden olacaktır. 

Enfeksiyonları Önler

Hamilelikte karşılaşılabilecek risklerden bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu tip bir şikayetle doktorunuza gittiğinizde sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerektiği konusunda size uyarıda bulunacaktır. Enfeksiyonları önlemenin en doğal yollarından bir tanesinin bol sıvı tüketimi olduğunu unutmayın!

Kasılmaları Önler

Kasılmalar hamilelik sürecinde bir çok anne adayının ortak şikayetlerinden bir tanesidir. Sıvı tüketimin en önemli etkilerinden bir tanesi yaşanabilecek rahim kasılmalarını giderici etkiye sahip olmasıdır. Hamilelikte susuz kalındığı taktirde salgılanan hormonlar rahim kasılmalarına yol açmakta ve bunun sonucunda da erken doğum riski ortaya çıkmaktadır. Erken doğum riskinden uzaklaşmak için sıvı tüketimini ihmal etmeyin.

Cildinizi Korur

Gebeliğin en önemli sorunlarının başında cilt problemleri gelmektedir. hamilelik sırasında birçok anne adayı çeşitli cilt sorunlarıyla karşılaşmaktadırlar. Ellerde, yüzde, karında meydana gelen çatlakları önlemek için ise yine bol miktarda sıvı tüketerek suyun iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Peki siz günde kaç bardak su tüketiyorsunuz ?