Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayında bazı değişiklikler görülür. Bunlar ilk aylar çok bariz olmasa dahi, vücudunuz bebek rahme ilk düştüğü andan itibaren hem fizyolojik hem de ruhsal değişiklikler gözlenebilir.

Başlıca belirtilerinden birisi de kusma durumudur. Bu gebeliğin belirtisi olabileceği gibi, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise bir takım başka durumlara işaret edebilir.

Öncelikle kusma durumunuz çok sık oluyor ise, telaş etmemeniz gerekir. Çünkü bu özellikle gebeliğin ilk aylarında çok sık karşılaşılan bir durumdur. gebelik sürecinde kusma 4. Aydan sonra başlar.

Birkaç ay devam edebilir. Kusma şikayetleri en çok sabah ilk uyanıldığında görülmektedir. Yemek kokularına karşı hassaslık da diğer belirtidir. Bu çoğu zaman normal bir durumdur. fakat aşırı olan öğürme ve kusma durumlarında doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Gebeliğinizin ilk birkaç ayı doldu ise ve kusma – bulanma durumu hala ilk gün olduğu gibi ise doktorunuza danışarak içinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Kusma durumu bir nevi bebeğinizin sağlıklı olduğunu da gösterir. Kusma şikayetinizin azalması için doktorun size önereceği şekilde beslenebilirsiniz.

Bunlara ek olarak ise; sabahları ilk uyandığınızda hızlı kalkmak yerine, daha yavaş hareketlerle kalkabilir, kuru gıdalar tüketerek az ve sık yiyebilirsiniz. Ayrıca tuzlu besinlerde bulantınızı azaltacaktır.

Bir diğer bilinen gıda ise, mide suyunu toplama özelliği olan beyaz leblebidir.

Bu dönemdeki kusma – bulantılar ( aşırı olmadığı müddetçe) bebeğinize herhangi bir  zarar vermez.