Hemen hemen her kadın her zaman bakımlı, güzel ve ince görünmek ister. Öyle ki yüzyıllar boyunca kadınlar ince görünebilmek için adeta içine hapsoldukları vücut korseleri kullanmışlardır. Günümüzde de korse kullanımı oldukça yaygındır. Tiril tiril elbiselerin, uçuşan eteklerin içinde ince belli görünebilmek adına çeşitli modellerde üretilen korseleri kullanmaya devam etmektedirler.

Hatta bazı anne adayları hamilelikleri ilerleyip karınları belli olmaya başladığında veya aldıkları kiloların giysilerinin içine sığabilmelerine engel olduğunda normal korse kullanımına devam ederler. Ancak bu davranış bebeği sıkıştıracak hatta kötü olaylarla sonuçlanabilecek durumlara yol açacaktır. Hamileyseniz normal zamanda kullandığınız korseleri kullanmanız mümkün değildir.

Bunun yanı sıra ikiz gebeler, karnı çok büyük olan veya birden fazla doğum yapmış anne adayları düşünülerek destek amaçlı tasarlanmış gebelik korseleri vardır. Fakat bu korseler asla kilo kapatmak, ince görünmek için değil tamamen toparlama amacıyla üretilmiştir.  Çünkü hamilelik boyunca karnınız büyüyerek sırt ve eklem ağrılarına sebep olacaktır. Bu sıkıntıyı özellikle çoğul gebeler ve bebeğinin kilosu normalden fazla olan anne adayları daha sık yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda uzman doktorunuza danışarak hamileler için üretilmiş korseleri kullanabilirsiniz. Bu korseler karın kısmını toparlayarak aşağı doğru sarkmasını engeller, bu da kasık kısmında oluşan basıncı azaltmaya yardımcı olur. Böylelikle bebeğin ağırlığı bel üzerine baskı yapmayacak dolayısıyla bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Normal seyreden gebeliklerin ilk aylarında korse kullanmanıza gerek yoktur. Bebeğin büyümeye başladığı 5. veya 6. aydan sonra bu korseleri kullanarak ağrılarınızı azaltabilir, daha rahat hareket etmenizi sağlayabilirsiniz. Gebelik korseleri bebeğin rahimde daha rahat durmalarına yardımcı olduğu gibi doğum öncesi düşük riskine karşı da koruyucu görevi görür.

Gebelik korseleri de diğer korseler gibi pek çok modelde üretilmiştir. Yüksek belli paçalı, karın altından çıt çıtlı veya yüksel bel slip şeklinde olanları en uygun kullanıma sahip korselerdir. Gebelikte aldığınız korseleri doğum sonrasında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Korse karında oluşan sarkmalara karşı toparlayıcı görevi görerek bu bölgede oluşabilecek deformasyonu engellemeye yardımcı olacaktır.