Hamilelik döneminde sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan kabızlık anne adaylarının yaşadığı sıkıntılar arasında bulunuyor. Vücudun değişen dengesinin bir yansıması olan bu sorun hamilelerin keyfini kaçırabiliyor. Kabızlık, özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan bir sorun. Kabızlığın ortaya çıkmasının nedenleri hormonal dengenin bozulması ve genişleyen rahmin bağırsaklara uyguladığı baskıdır.

Kabızlığı Önlemek İçin ne yapmalı?

Uzun süre hareketsiz kalmak kabızlığın nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu nedenle gün içerisinde ufak yürüyüşler yaparak hareketsiz kalmamaya dikkat edilmelidir.

Su tüketiminin yeteri kadar yapılmaması da kabızlığa neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Hamilelik döneminde bol sıvı alımı doktorlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan birçok rahatsızlığın temelinde yeterli su tüketiminin olmadığı görülmektedir. Bu nedenle hangi rahatsızlıktan dolayı dokturunuza giderseniz gidin size ilk tavsiyesi bol miktarda su içmeniz olacaktır. Kabızlık şikayetinizin önüne geçmek için de yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edin.

Posasız yiyecekler kabızlığa yol açan bir başka etkendir. Posa, besinlerin sindirilmeyen bölümleridir ve sindirim sistemi açısından önemli işlevlere sahiptir. Posalar bağırsakları harekete zorlayarak dışkının vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle tahıl, buğday, çavdar ekmeği, yulaf, fındık, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı gibi posalı besinler ve meyve suyu tüketmek kabızlık sorununa iyi gelecektir.

Tuvalet alışkanlıklarının değişmesi de kabızlığa neden olan bir başka faktördür. Günlük alışkanlıkların ötesinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu düzensizlik durumu kabızlıkla sonuçlanabilir. Bu nedenle her gün aynı saatlerde tuvalet ihtiyacını gidermeye özen göstererek kabızlık sorununu azaltabilirsiniz.

Kahve, kola gibi içecekler kabızlığın ortaya çıkmasında rol oynarlar. Hamilelik döneminde kahve ve kola yerine bol su, çorba, komposto, cacık ve meyve suyu tüketmek sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Birçok rahatsızlığın ana sebeplerinden biri olan stres yine kabızlığa yol açan faktörler arasında yer alır. Stres, mide ve bağırsak hareketleri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin bozulmasıyla sonuçlanacak stres faktörlerinden uzak durmaya bakın.