Gebelik genellikle bulantı, mide yanması, bacak krampları, ve horlama dahil uyku bozukluklarının yaşanabildiği bir süreç. Hamile kalmadan önce yaşanan kötü uyku alışkanlıkları, bu sorunları daha kötü hale getirebilir.

Peki gebelikte iyi ve sağlıklı uyku uyumak için ne yapmalı? İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları;

Kafeini azaltın

Kahve, çay gibi kafein içeren içecekleri azaltın. Özellikle öğleden sonra ve akşamları kafein tüketiminden kaçının.

Sıvı alımına dikkat edin

Günün erken saatlerinde daha sık sıvı tüketmeli öğleden sonra ve akşamları ise sıvı alımını azaltmalısınız. Bu sayede gece idrara çıkma ihtiyacını daha aza indirgeyecek ve daha rahat bir uyku uyuyacaksınız.

Ağır yemeklerden ve yatmadan önce baharatlı gıdalardan kaçının

Domates, biber ve baharatlı gıdalar mide ekşimesi ve hazımsızlığa neden olabilir. Yatmadan önce bu gibi gıdalardan uzak durun.

Mide ekşimesine engel olmak için daha hafif yemekler tercih edin. Yatağa gitmeden önce yiyecekleri sindirmek için kendinize iki ya da üç saat verin.

Gün içerisinde kestirin

Gün içerisinde 30- 60 dakikalık şekerlemeler belleğinizi keskinleştirecek ve yorgunluk hislerinizi azaltacaktır. Bu şekerlemeler gece daha kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Gebelik sırasında Uyku pozisyonları

Büyümüş bir karınla rahat bir uyku çekmenin yollarını öğrenin. Hamile yastıklarına müracaat etmek ve yatış pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmak sizi rahatlatacaktır.

Egzersiz Yapın

Gün içerisinde yeterince egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Derin nefes alma ve kas gevşetme teknikleri hakkında bilgi edinin ve bu teknikleri yatağa girmeden evvel uygulayın.

Bir uyku programı hazırlayın

Kendinize bir uyku programı hazırlayın ve bu programa sadık kalın. Her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak uyku problemlerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi uykuya hazırlayın

Yatmadan önce kendinize yatıştırıcı bir ritüel geliştirin. Örneğin kitap okumak veya banyo yapmak gibi. Sizi rahatlatarak uykuya hazırlayacak bu ritüel güzel bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Yatak odanızı kutsallaştırın

Hamile olduğunuz için normalden daha sıcak hissetmeniz olasıdır. Bu yüzden uyuyacağınız yeri görece olarak evin daha serin tarafında tutabilirsiniz. Odanızı gürültü ve sesten yalıtmak keyifli bir uyku için önemlidir.

Sol tarafınıza yatın

Sol tarafınıza yatmak kan dolaşımınıza yardımcı olur. Vücudunuzun sıvı atılımını kolaylaştırır. Bu pozisyona alışmak büyük karınlı biri için daha iyi uyumaya yardımcı olacaktır.

Hala uyuyamıyorsanız!

Yataktan çıkın

Yattıktan 20 veya 30 dakika sonra hala uyanık iseniz kalkın ve başka bir odaya gidin. Yatıştırıcı bir müzik dinlemek veya birkaç sayfa kitap okumak havanızı değitirecektir. Uykunuzun geldiğini hissettiğinizde tekrar yatağınıza dönün.

Stres yapmayın

Geceleri uyanıyorsanız kendinizi üzmeyin. Gebelik sırasında kesintili uyku son derece doğaldır.