Hamilelikte erken doğum ve düşük riskine neden olabilen idrar yolları enfeksiyonları ile sık karşılaşılıyor. Gebelikte idrar yolları enfeksiyonlarından kaçınmak için sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirmek, doktor kontrollerini ihmal etmemek ve yeterli sıvı tüketmek önem taşıyor.

Yetersiz sıvı tüketimi, gebelikte olduğu gibi, gebelik dışı dönemlerde de insan vücudunu olumsuz etkiler. İdrar yolu enfeksiyonlarına da davetiye çıkaran bu durum, hamilelikte daha fazla önem kazanır. Dolayısıyla yeterli sıvı alımı şarttır. Uzmanlar, hamilelerin günde ortalama 2,5 – 3 litre arasında su tüketmesini önerir. Su tüketim oranı özellikle sonbahar ve kış aylarında azalabildiğinden, her mevsim yeterli sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir.

Gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçebilmek için yeterli oranlarda su tüketmek gerekir. Çay ve kahve gibi kafein ve tein içeren sıvılar yerine meyve suyu ya da içme suyunu tercih etmek önemlidir. Gebelikte yüksek oranda kahve tüketmek düşük riskini artırabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğü biliniyor. Bunun temel sebepleri şöyle:

  1. Değişen hormon düzeyine bağlı olarak artan progesteron nedeniyle idrar yollarında ve idrar kesesindeki hareketlerin yavaşlaması,
  2. İdrar kesesinde biriken idrar miktarının artması,
  3. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, uterusun büyümesine bağlı olarak, idrar yollarına dıştan baskı yapılması ve idrarın engellenmesi,
  4. Böbreklerdeki büyümesi nedeniyle uterusa bası oluşması,
  5. Gebelikte idrarın daha bazik hale gelmesi ve bakterilerin yaşaması için daha uygun bir ortam oluşması,
  6. İdrarda normalin dışında şeker ve protein bulunması nedeniyle bakterilerin daha hızlı çoğalması,
  7. Sıvı tüketiminin yetersiz olması.

Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için sıvı tüketimini artırmak şarttır. Vücudun sıvı dengesini korumak için özellikle doğumun yaklaştığı aylarda su tüketimine daha fazla dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları

İdrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanmak gerekir. Gebelikte tedavinin güvenli şekilde sağlanabilmesi için antibiyotiklerin doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Antibiyotik kullanımının önerilen miktarda kullanılması da son derece önemlidir. Antibiyotikler genellikle 12 saat ya da 24 saat arayla ortalama 1 hafta boyunca kullandırılır. Bununla birlikte antibiyotiklerin tamamen bitirilmesi, hastalığın tedavisi açısından önemlidir. İlaçların yarıda bırakılması ya da önerilenin dışında kullanılması ciddi sorunlara neden olabilir.

Antibiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerin ölümüne neden olduğu için, ishal ve mide bulantısı gibi sorunlara da neden olabilir. Şikayetleri en aza indirmek için antibiyotik kullanılan sürede beslenme düzenine daha fazla dikkat etmek önemlidir. Genellikle yemeklerden sonra alınan antibiyotiklerin, ishal gibi sorunlara yol açmaması için, yemeklerde bağırsakları bozabilecek gıdalara yer vermemek şarttır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Bebeği Etkiler Mi?

Gebelikte tüm hastalıklar için olduğu gibi, idrar yolları enfeksiyonları için de bebeğin etkilenme riski vardır. Ancak bu sorun kısa süre içinde tedavi edildiğinden genellikle bebek hastalıktan etkilenmez. İdrar yolları enfeksiyonun tedavi edilmemesi, tedavinin geciktirilmesi ya da antibiyotik kullanımının yanlış şekilde uygulanması durumunda ise erken doğum ve düşük gibi ciddi sorunlarla karşılaşma riski artar. Bebeğin enfeksiyondan etkilenmesini önlemek için etkili tedavinin hızlı şekilde yapılması şarttır.

Doktora danışmadan antibiyotik kullanmak hamilelik sürecinde çok ciddi riskler oluşturabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde kullanılan antibiyotik düşük riskini artıracağı gibi, doğumun yaklaştığı süreçte bilinçsiz ilaç kullanımı erken doğuma sebebiyet verebilir. Dolayısıyla gebelikte doktor kontrollerinin düzenli ve aksatılmadan yapılması; doktor tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanılmaması bebek ve anne sağlığı açısından elzemdir.