Gebelik, her konuda büyük bir dikkat gerektiren oldukça önemli bir süreçtir. Gebelik süresince her anne adayı kendine en uygun olan yatış pozisyonunu belirlemeli ve böylelikle kendini rahat hissetmelidir. Yaklaşık olarak gebelik sürecinin 19-20.haftasına kadar istediğiniz pozisyonda uyumanızda hiçbir problem olmayacaktır.

Gebelik sürecinde sağlıklı ve rahat yatış pozisyonları bulmak büyük önem taşıyor!

Gebelik süresinin yaklaşık olarak 20.haftasına kadar anne adayları istedikleri her pozisyonda yatabilmektedirler. Fakat bu durum 20.hafta sonrasında biraz zor bir hal almaya başlayacaktır. Anne adaylarının kendilerini en rahat hissettikleri yatış pozisyonunun yanı sıra, uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre gebelik süresince uygulanabilecek en sağlıklı ve en rahat yatış pozisyonu; kadınların sol tarafa yatmaları ve dizleri de kırdıktan sonra bacakların arasına yastık koyulmasıdır. Bu durumda hamilelik yastıklarından da faydalanabilirsiniz. Bu pozisyonun anne adayları için çok uygun ve bir o kadar da rahat olmasının yanı sıra bebekleri için de oldukça uygun ve rahat bir pozisyondur.

“SOS” pozisyonu nedir?

Halk arasında “SOS” pozisyonu olarak da bilinen bu pozisyon; anne adaylarının sol yan taraflarına yatıp dizlerini de kırdıktan sonra bacaklarının arasına bir yastık koyduğu pozisyondur. Bu pozisyon hem anne adayları için hem de aynı zamanda bebekleri için uygulanabilecek en sağlıklı ve en rahat yatış pozisyonu olarak bilinmektedir.