Doktor kontrolü genellikle anne adayının adet gecikmesinin ilk gününden; yani hamileliğin öğrenildiği andan itibaren başlar ve 40. haftanın sonlarına kadar devam eder. 40. hamilelik haftası geçse bile hamileliğinizin durumuna göre bazen bu kontroller devam edebilir.

Gebelikte Doktor Kontrolü neden önemlidir ?

Sağlıklı bir hamilelik yaşanması, anne yada bebekte meydana gelebilecek bir sorunun
takibi ve çözümü, bebekte yada anne adayında olası hastalıkların özellikle anne adaylarında hamilelikte beliren şeker, tansiyon gibi olumsuz durumların önceden tespit ve tedavi edilmesi açısından önemlidir.

Yine bebeğe yapılacak ikili, üçlü testler, doğum zamanı, doğum şekli; sezeryan yada normal doğum olup olamayacağı gibi farklı konularda bilgi edinilebilir. Ve daha sayamadığımız pek çok konuda yararı olacak doktor kontrollerinin mutlaka yapılması gerekir.

Gebelikte Doktor Kontrolü Ne Aralıkta Olmalı?

Anne adayları genellikle adet gecikmesinin hemen ardından doktor kontrollerine giderler.Genellikle geciken adetin 5. günü bu kontrol için idealdir.Hamileliğin ilk haftalarından son haftalarına dek bu kontroller devam eder.Bazen 40 haftayı geçen hamileliklerde doktor tarafından hassasiyetle incelenmelidir. Özellkle bebek anne karnında gereken süreden fazla kaldığında bu durum bazı sorunlara neden olabilir. Hatta bebek ve anne ölümleriyle bile sonuçlanabilir. Yine her adet gecikmesi hamilelik haberi olmayabilir. Bu nedenle eğer olası bir adet gecikmesi yaşıyorsanız, mutlaka bir doktor kontrülünden geçmeniz gerekir. Gerçekten hamile olup olmadığınızın anlaşılması için önemlidir.Çünkü adet gecikmesi hastalıklarda yada boş gebeliklerde de görülebilir…

 

Kontrol sonrasında gebelik tespit edildiği halde 2.aydan ve bebeğin kalp atışlarının duyulmasından itibaren doktorun sizin için belirlediği zamanlarda genellikle her ay rutin kontrollere devam edilmelidir.36.haftadan itibaren de her hafta mutlaka doktor kontrolü aksatılmamalıdır. 40.haftada ise iki günde bir, hatta hemen hemen her gün kontrole gitmeniz sağlıklı olacaktır.

2’li test zamanları; gebeliğin 11-14. haftaları arasındadır. Ve mutlaka yapılmalıdır.Özellikle down sendromu erken tespiti için hayatidir.

3’lü test zamanları; gebeliğin 16-20.haftaları arasında yapılmaktadır.Yine bebekte oluşabilecek farklı sorunların önceden tespiti için önemlidir.