Kadınlar için kilo yönetiminin en önemli olduğu dönemlerden biri hamileliktir. Bu dönemde alınan kiloların kontrol altında tutulması sağlıklı bir hamilelik için oldukça önemli. Kontroller sırasında doktorunuz kilonuzun takibini düzenli bir şekilde yapacak ve sizlere gerekli uyarılarda bulunacaktır.

Öncelikle ”hamilelik sırasında diyet yapmak sağlıklı mıdır?” sorusuna cevap ararsak, doktorlar bu dönemde yapılacak sıkı diyetlere olumlu yaklaşmamaktadırlar. Peki hamilelikte fazla kilolara karşı kendimizi nasıl korumalıyız? Bunun en doğru yollarından biri hamile kalmaya karar vermeden önce fazla kiloları kontrol altına almak ve hamileliğe normal kilolarda girmektir.

Anne adayları ‘’sen artık iki canlısın, çok yemelisin’’ şeklinde geliştirilen genel kanının da etkisiyle kilo almaları gerektiğini düşünerek hamilelikte kilo kontrolünü ellerinden kaçırabilmekteler. Veya daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek adına sıkı diyetlere girmektedirler ki bu düşünce de oldukça yanlış ve tehlikelidir.

Gebelikte 9 ile 12 kg arasında alınan kilolar doktorlar tarafından normal karşılanmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bu kiloların dışarısına çıkmamaya özen göstermek bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından önemlidir. Dengede tutulan kilolar rahat bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olacak ve bebeğinizin doğum sonrası gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle hamilelik döneminde kendinizi yormadan kısa süreli yürüyüşler yaparak kilolarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Peki hamilelikte nasıl beslenmeli?

En sağlıklı beslenmenin yolları meyve, sebze, süt, et gibi gıdaları tüketmektir. 300 kalorilik besin takviyesi ihtiyacınızı bu şekilde giderebilirsiniz. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için protein grubu besinleri tüketmek önemlidir. Süt, peynir, yoğurt ve et, almanız gereken protein miktarını karşılayacaktır. Karbonhidrat bakımından zengin olan makarna, ekmek, prinç gibi gıdaları; demir ihtiyacınızı gidermek için ise yumurta, et, kuru baklagiller ve koyu yeşil yapraklara sahip olan sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Yine A, C ve D vitaminleri içeren gıdaları tüketmek, bol bol su içmek sağlıklı ve dengeli bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olacaktır.