Gebelikte kadınların vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlar arasından en sık rastlananlarından biri de vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen çatlaklardır. Bu çatlakların nasıl öneleneceği birçok hamile kadın tarafından merak edilmektedir.

Çatlaklar nasıl önlenir?

Aynı gebe olmayan insanlarda olduğu gibi, hamilelerde de çatlakları önlemenin en iyi yöntemi  bol bol su içmektir.  Hamilelik süresince, günde 2-2,5 litre kadar su içmek cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır.  Gebelik sırasında vücudunuzu kaplayan deride gerilme olur ve bu da çatlaklara neden olur, sıvı ile nemlenen vücutta çatlaklar azalacaktır.

Hamilelikte çatlakların görülme oranının artmasının nedenlerinden birisi de, hamileyken kaşınmaktır. Hamileyken karın bölgesinde hafif kaşıntılar oluşabilir.  Mümkün olduğunca kaşınmamaya çalışmak gerekir.

Göbek bölgesini kaşımak, bu bölgede kapatılması zor olacak çatlaklara yol açabilmektedir. Çatlakları önlemek için en uygun maddelerden birisi de zeytinyağıdır.

Zeytinyağı ile karın bölgesine masaj yapmak gerginliği yumuşatacak ve çatlakların kapanmasına yardımcı olacaktır.Zeytinyağı, cildi nemli tutmak konusunda oldukça etkilidir.

Nemli bir ciltte çatlak problemi kuru bir cilttekine göre oldukça azdır. Zeytinyağının yanı sıra, E vitamini yağı, she yağı gibi yağlar, çatlakları sizden mümkün olduğunca uzak tutacaktır.

Yapmanız gereken tek şey karın bölgenizi bu yağlarla ovuşturmaktır.

Kısacası, hamilelikte çatlaklardan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey vücudu kuru bırakmamak ve bol bol nemlendirmektir. Çatlaklarla mücadele böylece kolay hale gelir.