Hamile olduğunu öğrenen anne adayını heyecanlandıran sabırsızlığını bir kat daha arttıran bir başka konu da bebeğin hareket etmesidir.
Varlığını hissetmek anne adayının daha rahat bir hamilelik süreci geçirmesi açısından önemlidir.

Gebelikte bebek hareketleri anne adaylarının en çok araştırdığı konular arasındadır. Bebekler anne karnında 9.haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Fakat daha çok küçük olduğu için bunu annenin hissetme olasılığı oldukça azdır. Bebeğini hisseden annenin bebeğine karşı bağlılığı artar.

Bu eylemi annenin hissedebilmesi için 16.haftaya kadar sabretmesi gerekir.

Bebeğin gelişimine bağlı olarak bu süreç bazen 20.haftaya kadar da uzayabilir. Gebelikte bebek hareketleri ne zaman başlar? ne zaman hissedebilir anne adaylarının doktorlara sıklıkla sorduğu sorulardandır.

9.haftadan sonra harekete geçen bebeğinizi ancak ultrason ile görmeniz mümkündür.
İlerleyen zamanlarda hissedeceğiniz bebeğiniz ile konuşabilir ileriye dönük hayaller kurabilirsiniz. Bebeğiniz sizi duyup tepki vermeye başlayacaktır. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıktan sonra şekerli yiyecekler tüketerek hareket etmesini de sağlayabilirsiniz.

Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken en büyük konu kan şekerinizdir. Kan şekerinizin düşmesi bebeğin hareketlerini yavaşlatacağından aç kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Gebelikte bebek hareketleri ne zaman başlar diye merak ediyorsanız akşam yemeğinden sonra dinlenir pozisyona geçip sırt üstü yatmanız yeterlidir.

Yemek yedikten kısa bir süre sonra harekete geçen bebeğinizi daha iyi hissetmek için sol tarafınıza yatmanız yeterlidir.