Hamilelik sürecinde ihmal edilen konulardan biri de cilt bakımıdır. Hamileliğe bağlı olarak açığa çıkan cilt problemleri çoğu zaman kalıcı olmayabiliyor. Fakat bu süreçte hem güzel kalabilmek hem de cilt bozukluğunun önüne geçebilmek için bakım planı uygulamasına göz atmakta fayda var;

Gebeliğin ilk 2 ayında cilt üzerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmez. Fakat 3.aydan itibaren hamileliğe bağlı olarak cilt genişlemeye ve kurumaya başlar. Bu aydan itibaren hissedilen cilt bakım ihtiyacı için, doğal ürünlerin kullanım ihtiyacı açığa çıkar. Nemlendirici krem, peeling, cilt temizleme barları gibi ürünlerden, kimyasal içeriğe sahip olmayan tüm cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Bu konuda doktorunuzdan yardım almak sizin için daha iyi olacaktır.

Gebelik sürecinde deri üzerinde yapılacak olan cilt bakımında cildin nem dengesinin sağlanmasına özen gösterilmelidir. Gün geçtikçe büyüyen anne karnı ve buna bağlı olarak genişleyen ve yırtılan derinin kendini kısa sürede toparlayabilmesi için düzenli olarak cilt bakımının yapılması gereklidir.

Gebelikte saç bakımı

Hamilelik sürecinde hormonlara bağlı olarak anne adayının saçları cansızlaşır ve güçsüzleşir. Saçlarınızın gebelik sürecinde de sağlıklı olmasını istiyorsanız saçlarınızdan biraz feragat ederek bu durumu sağlayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha dengeli ve sağlıklı uzama göstereceği gibi, daha dolgun bir yapıya da sahip olacaktır. Gebelikte sağlıklı saçlara kavuşmak için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sağlıklı ve dengeli beslenmedir.