Aşı, vücudumuzun hastalıklara karşı bağışıklı olmasını sağlar. Aşılar ağız yolu ile ya da kaslardan verilmektedir. Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de aşının zararlı olup olmadığıdır.

Aşı normal dönemlerde iyi bir tedavi olmasına karşın, gebelik dönemlerinde o kadar da iyi olmayabilir. Gebelik döneminde her ilaç yapılmamaktadır. Yalnızca doktorunuzun verdiği iğne takvimindeki aşıların yapılmasına izin verilir.

Bunlar hem bebeğinizi hem de sizi korumak için yapılmakta olan, bebeğe zarar vermeyen ilaçları barındıran aşılardır. Gebelik dönemlerinde yapılmakta olan aşılar, anne ve bebeği enfeksiyona, ölü doğuma ve erken doğumlara karşı korur, bu tür olayların riskini ciddi oranlarda azaltır.

Günümüze kadar gebelik döneminde aşı yapılması ile ilgili bir çok araştırmalar yapılmıştır. Hamilelik döneminde anne adayının ilaç içmemesi söylenir ve doktorun önerdiği ilaçların dışına çıkılmaması istenir. Fakat aşıların genellikle anneye ve bebeğe zarar vermediği kanısına varılmıştır. Fakat bu aşıların türleri önemlidir. Doktorunuza danışmadan aşı olmanız zarar verebilir.

Bunun dışında herhangi bir zarar olmayacaktır. Gebelik dönemlerinde sağlığından emin olmadığınız hayvanlar ile aşırı temas yaşarsanız, tırmalama ya da ısırma gibi durumlarda derhal doktora başvurmalısınız.

Kuduz aşısı yaptırmanın hamileliğe olumsuz bir yaptırımı bulunmamaktadır. Gebelik bittikten sonra da, yediğiniz gıdalar ve aldığınız ilaçlar sütünüze karıştığı için, aşı yaptırırken yine doktorunuza danışmalısınız.