Gebeliğin belirtileri birden çok olabilmektedir. Bunlardan birisi de aşerme durumu. Aşerme gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık görülmektedir. Bu dönemlerde anne adaylarının canı yalnızca normal gıda besinlerini çekmemektedir.

Yaz dönemlerinde enginar, kış dönemlerinde ise erik, çilek gibi mevsiminde olmayan gıdaları çekebilmektedir. Bu aşerme durumları erkekler için pek hoş olmasa da kadınlar için güzel anılar olarak kalmaktadır.
Anne adaylarının bir besini normalden daha çok canının istemesine aşerme denilir. Halk arasında aşermek ile ilgili çeşitli hurafelerde bilinmektedir.

Eğer ekşi besinleri daha çok aş eriyorsanız kız, tatlıları daha çok yemek istiyor iseniz de erkek bebeğine gebesiniz denilir. Bunlar herhangi bir tıbbi kesinliği olmayan varsayımlar olup, bu tür tahminler yapmanın herhangi bir zararı da bulunmaz. Fakat aşerdiğiniz besinlere göre bebeğinizin cinsiyetini saptamayıp, doktorunuzun ultrasonda bakmasını beklemek daha doğru olacaktır.

 

Aşermek ile ilgili bir diğer hurafe ise, aşerilen gıdanın tüketilmemesi halinde vücudun çeşitli yerlerinde bu gıdanın şeklinin iz olarak kalacağıdır. Bu da tıpkı cinsiyet tahmini gibi tıbbi gerçekliği olmayan bir durumdur.
Bazen aşerme durumu normal değilmiş gibi algılanabilmektedir. Bu gebeliğin normal bir sürecidir ve herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Bazı anne adayları fazlaca aşerebilirken bazıları ise yemek kokularından tiksinip öğürebilmektedir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Doktorunuzdan sağlıklı beslenmek için bir liste isteyebilirsiniz.