Toplumun en temel taşlarından birini oluşturan aile kavramının önemi hepimizce malum. Birçoğumuz anne, baba ve çocuktan oluşan mutlu bir aile tablosunun içinde kendimizi görmek ve bu mutluluğu uzun vadede yaşamak isteriz.

Bu yüzden de gerçekçi adımlar atmak doğru seçimler yapmak önemlidir. Bu ortak düşüncede en önemli ve zorlu süreci şüphesiz kadın üstlenir. Bu süreç gebeliktir ve güzel olduğu kadar zordur da. Gebe kalana kadar yaşanan stres, gebe kaldıktan sonra da devam eder.

Mutlu ve heyecanlı bir bekleyiş ile başlar her şey. Gebelik testi yaptırmadan önce kadın vücudu belli sinyaller verir.

Örneğin, adet düzensizliği, sıklaşan halsizlik ve uyku hali, anormal boyutlardaki iştah artması durumu, mide bulantıları ve kusmalar gibi. İşte bu belirtiler bir araya geldiğinde bir gebelik testi yaptırmak kafanızdaki soru işaretlerinin gitmesi için tek çözümdür.

Tabii bu belirtilerin farklı sağlık sebepleri de olabilir. Biraz bekledikten sonra test yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Gebelik testi için birçok alternatifiniz var. Eczanelerde satılan ve kolayca yapabileceğiniz testlerin yanı sıra kesin sonucu veren kan testi ve biraz geç sonuç alsanız da idrar testi.

Genelde kan testi tercih edilir çünkü az önce de belirttiğimiz gibi en kesin sonucu verir.

Özel sağlık kurumlarında doktor muayenesi şartı olmadan rahatlıkla yaptırabilir en kısa sürede gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.