Özellikle evli olan çiftlerin hayalidir bebek sahibi olmak. Hamile kaldığı şüphesi yaşayan kadınların aklına gelen ilk şeylerden birisi gebelik testi yapmak olacaktır. Bu testleri herhangi bir eczaneden ve marketten birkaç lira karşılığında alabilirsiniz.

Testin yapımı son derece kolay olup, herhangi bir tuvalette birkaç dakika içerisinde yapılabilmektedir.

Bu testi adet olmanız gereken gün en az 3 ila 5 gün gecikti ise yapmanız önerilir. Öncesindeki testler sizi boşa ümitlendirmeye sebep olabilir. Nadiren de olsa, regli döneminize 1 hafta varken bu testi uygulamanız halinde doğru sonuçlar verebilmektedir.

Fakat çoğunlukla sizi şaşırtacak sonuçlar çıkacağı için, en net sonucu 3 ila 5 gün sonrasında alacaksınız. Yapmış olduğunuz testin sonucundan emin olamazsanız bir iki gün bekledikten sonra ikinci bir testi de yapabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda idrarınızı bu testin üzerine bir miktar damlatırsanız kısa süre içerisinde testin üstünde çizgiler belirecektir.

Beş dakika kadar beklemenizin ardından üzerinde çıkan çizgi tek ise gebe olmadığınıza işaret eder. Fakat iki çizgide ( silik olsa dahi ) çıkıyor ise bu gebe olduğunuza işarettir. Silik olmasının nedeni ise bebeğin henüz yeni olmasından kaynaklanır. Yine de emin olmak istiyorsanız sağlık ocaklarına kan vererek gebelik testi de yaptırabilirsiniz. Kan tahlillerinin yanılma oranı % 1 olduğundan dolayı, içiniz daha rahat edecektir.