Normalde de olduğu gibi, gebelik sürecinde de anne adaylarının hormon düzeyleri kan testleri yolu ile bakılmaktadır. Hamileliğin ilk aşamalarından itibaren anne adayına kan tahlilleri yapılmaya başlar. Bu testler hem bebeğin hem de annenin sağlığından emin olunmak için yapılır.

Hamilelikte vücudun doğal bir işleyişi olarak, hormonlar normal seviyelerinde gözlemlenmeyebilir. O dönemde ayrı değer aralıkları bulunur ve o değerler arasındakiler normal olarak kabul edilir. Bu yüzden genel bir tarama yapılması doğaldır. Bu tamamen her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak içindir. Bebeğin sağlıklı olması ve gelişmesi için yapılması gereken rutin işlemlerin başında bu da gelir.

Kan testlerinin sonucuna göre, yerinde olmayan değerler var ise derhal doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bunun dışında gebe kalındığından ilk şüphelenilen zamanlarda dahi kan testi yapılır. kan testi değerleri normal aralıklarda değil ise gebelik durumu söz konusudur.

Genellikle eczanelerden alınan ve evde uygulanan gebelik testlerinden sonra anne adayları emin olabilmek için sağlık ocaklarında kan testi yaptırmaktadırlar.  Bu sonuçlar daha kesin sonuç vereceği gibi dış gebelik vs gibi durumları saptayamaz. Bu sebepler ile, bebeğin kesede görünmesini beklemek daha iyi olacaktır.

Kan tahlilleri düzenli aralıklar ile sizi ve bebeğinizi kontrol eden kadın doğum uzmanınız tarafından istenecektir. Her şeyin yolunda olduğunun kontrolü için gereken testlerdir.