Annelik sadece kadınlar için değil, tüm insanlar için kutsal bir mertebedir. Hemen her kadın anne olmayı arzular. Gebe kalınması ile birlikte, özellikle deneyimsiz anneler bir çok şeyi merak eder.

Hamileliğin aşamalarını ve belirtilerini anlamaya, öğremeye çalışırlar. Merak edilen hususlardan birisi de; karnın ne kadar sürede büyüdüğü.

Hamileyim, karnım ne zaman büyümeye başlar? “ gibi soruları gebe kadınlardan sık sık duyabilirsiniz.

9 ay sürmekte olan gebelik süresi boyunca anne adayları vücutlarının her aşamalarını bu süre boyunca merak ve heyecan ile yakından gözlemlemeye başlar. Yalnızca kendisini incelemek ile kalmaz, etrafında bulunan diğer anne adaylarını da inceler ve kendisini kıyaslar.

Aralarındaki konuşmada genellikle “ senin ne zaman oldu? senin bulantın var mı? karnın ne zaman çıkmaya başladı? “ gibi sorulardır.

Hamile kadınlarda genellikle karın 20. Haftadan yani 5. Aydan itibaren belirginleşmeye başlar. Toplumumuzda bebeğin gelişmesi ve sağlıklı olması annenin karnının çıkması ile bağdaştırılmaktadır.

Fakat bununla pek bir alakası yoktur. Annenin karnının iç hacmine bağlı olarak karnın büyümesi değişiklik gösterebilir.

Bazı anne adaylarında 4. Aydan itibaren karın belirginleşmeye başlamaktadır. Karnın boyu ya da kaçıncı aydan itibaren çıktığı çok önemli bir konu değildir.

Hamileliğin ilerleyişi hakkında bir bilgi vermemektedir. En sağlıklı olanı, bebeğin boyu, gelişimi hakkında böyle tahminler yürütmek yerine ulturason ile baktırıp öğrenmeleri olacaktır.