Gebelikte vücutta belirli değişiklikler oluşabilmektedir. Hali hazırda var olan hemoroid sorununun nüksetmesine ya da yeni başlamasına sebebiyet verebilmektedir.

İlk aylarda bu sıkıntılar genellik ile görülmez. Fakat bebeğin büyüyüp gelişmesi ve anne karnının şişmesi ile birlikte bu tür şikayetler daha sık alınmaktadır.

Çoğu zaman gebeliğin 6. Ayından itibaren bu şikayetlerde artış olur. Gebe kadınlarda hemoroidin en bariz belirtisi dışkılama sırasında kanama olmasıdır. Bu kanama dışkı yaparken akar ve sonrasında hemen durur.

Fakat her dışkı yapıldığında yine kanar, anne adayına acı verebilir.

Tek belirtisi kanama olmamaktadır. Bölgede şişkinlik, uzun süre boyunca dinmeyen ağrılar bu belirtilerin bazılarıdır.

Temizlik yapar iken elinize gelen şişkinlik de bunun işaretidir. Bazen ise kanama durumu görülmez fakat makatta meme başını andıran bir şişlik oluşabilir. Eğer hemoroidin içerisinde kan pıhtılaşır ise bu daha da büyümesine neden olarak dayanılmaz ağrılara sebep olabilir.

Bu gibi durumlar çok yoğun ağrılara sebebiyet verdiği için kimi zaman uykuyu bile etkiler. Rutin kontrolleriniz esnasında doktorunuzdan ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir bilgi almanız iyi olacaktır.

Gebelik durumunda hormonlardaki artış ve düzensizlik sebebi ile bu tür durumların görülme ihtimali normale oranla daha fazla artış gösterir.

Doktorunuzun vereceği fitil ve ilaçlar bu ağrıların bir nebze hafiflemesini sağlamaktadır.