Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için hamile kalmaya karar vermeden önce bazı hazırlıklar yapmak ve kendinizi bu döneme hazır hale getirmek önemlidir. Çünkü hamilelik sırasında yaşanabilecek kimi rahatsızlıkların nedeni hamile kalmadan önce kendinize nasıl baktığınız ve hamileliğe nasıl hazırlık yaptığınızla alakalı olabilmektedir. Bu nedenle bilinçli olarak hamileliğe kendinizi hazırlamak sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından dikkate alınmalıdır.

Hamilelik sürecinde anne adayının sağlığı ve karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişiminin takip edilmesi için yapılması gereken bir dizi test vardır. Ancak bu testler sadece hamilelik döneminde yapılan testlerden ibaret değildir, sorunsuz bir doğum için hamilelik öncesinde de anne adayları bazı testlerden geçmelidir.

Anne adaylarının yaptırması gereken testler;

Smear Testi; Rahim ağzı enfeksiyonlarının olup olmadığının belirlenmesi, olası bir kanser dururumunun teşhis edilmesi açısından önemlidir.

Hemogram testi; Tam kan sayımı testi olan hemogram kişide anemi (kansızlık) durumu ve kanla ilgili diğer problemlerin belirlenmesi açısından yapılmalıdır.

İdrar testleri; İdrar yollarında enfeksiyona neden olabilecek problemlerin ortaya konulması ve tedavisinin yapılması açısından idrar testlerine başvurulmaktadır. Bu testleri yaptırmak olası bir erken doğumu önleyici bir tedbir olacaktır.

TSH; Annede var olabilecek muhtemel tiroid hastalıklarının teşhisi amacıyla bu testi yaptırmak anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Kan uyuşmazlığı; Anne ve babanın varsa kan uyuşmazlıklarının tespiti açısından yapılmalıdır. Eğer kan uyuşmazlığı belirlenirse bu sefer anne ve bebek arasında bebeğin sağlığını etkileyecek bir etkileşimin olup olmadığını belirlemek açısından ileriki dönemlerde Indirect Coombs testi yapılmalıdır.

Hepatit; Anne adayında hepatit B virüsünün var olup olmadığını belirlemek amacıyla uygulanmalıdır. Eğer varsa doğum sonrası virüsün bebeğe bulaşmasını önlemek amacıyla antikor iğnesi yapılması gerekecektir.

Bu testlerin haricinde HIV (AIDS), TORCH (Enfeksiyon tarama) ve Biyokimya testleri de sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci açısından dikkate alınması gereken testler arasındadır. 

Hamileliğin 1. ayında yukarıdaki testler yapılmalı eğer aksi bir durum sözkonusuysa tedavileri gerçekleştirilmelidir. Bu testler haricinde hamileliğin 1. ayında aşı kontrolleri ve ultrason ile hamilelik takibi yapılmalıdır.

11-14. Hafta Testleri

İkili Tarama Testi; Bu testlerin birincisi olası bir down sendromunun teşhisi amacıyla bebeğin ense kalınlığının ölçümü yapılır. İkinci test ise kromozomal anomali durumunun incelenmesi amacıyla yapılmaktadır.

16-20. Hafta Testleri

Üçlü Test; Down sendromu, Trizomi 18, omurga ve sinir dokusundaki olası sorunları tespit etmek ve riskli durumları ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu test sonucunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanırsa amniosentes yapılarak ayrıntılı olarak inceleme yoluna gidilebilir.

24-28. Hafta Testleri

Glikoz Yükleme Testi; Anne adayının diyabete yatkınlığını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır.

Indirect Coombs; Anne ve babada kan uyuşmazlığının varlığı durumunda bebeğin bu durumdan etkilenip etkilenmediğinin teşhisi için bu test yapılmalıdır.

34-36. Hafta Testleri

Bu aşamada ultrason takibi ve bebeğin kalp atışlarının seyrini takip etmek amacıyla NST takibi yapılmalıdır.