Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Anne adaylarının çoğu hamilelik sürecinde diş ve diş eti sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Genellikle de bu sorunları hamileliğe bağlı sorunlar olarak algılamaktadırlar. Hamilelik öncesi yeteri oranda ağız ve diş sağlığına önem verilirse hamilelik sürecinde bu gibi problemler ile karşılaşma ihtimali oldukça azalır.

Hamilelik sürecinde karşılaşılan ağız ve diş sağlığı problemleri ile başa çıkmak için anne adayına bu konuda çok görev düşmektedir;

Öncelikle anne adayı ağız ve diş sağlığını yeteri oranda koruyabilmesi için kalsiyum kaynaklarını yeteri kadar tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelik süresi boyunca yumurta, et, balık gibi ürünleri, taze sebze ve meyve, tahıl, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin besinleri düzenli olarak almaya özen göstermelidir.

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu süreç 5.- 6. haftadan itibaren kendini gösterir. Bundan dolayı anne adayı hem bebeğin gelişimi hem de kendi sağlığı açısından beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Hamilelikte ağız hijyeni çok önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında açığa çıkan mide bulantısı ve kusma gibi olaylardan sonra ağızdaki bakteri oluşumunu önlemek için ağız bakımını oldukça iyi yapmak gerekmektedir. Yeteri kadar dikkat edilmeyen ağız hijyeninde hamilelik süreci dahil olmak üzere ileri dönemlerde hormonal değişime bağlı olarak diş ve diş eti problemleri açığa çıkabilir. Bu durum bebeğin gelişimini ve anne sağlığını olumsuz etkileyebilir.