Gebelik dönemindeki kadınların en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise ağda yapılıp yapılamayacağıdır. Gebe olan kadınlar normalden daha fazla endişeli bir halde olurlar. Bebeklerine gelebilecek her türlü tehlikeden uzak durmaya gayret gösterirler.

Uzak durulan bir diğer hususta gebelik süresi boyunca tüylerin alınması işlemidir. Halk arasında tüylerin alınması durumunda bebeğe zarar gelebileceği gibi yanlış bir algı vardır. Öncelikle, bebeğin 5. Aya girmesi ile birlikte anne adayının göğüs ve karın bölgelerinde tüylenmeler oluşur.

Normalde de hassas olan göğüslere ağda yapılması uygun bir durum değildir. Herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmeksizin, bir süre sonra dökülecektir. Bu bölgelere ağda yapılması tavsiye edilmez. Doğum ardından bu bölgelerde olan tüyler çoğu zaman dökülür.

Kimyasal ürünlerin direkt olarak vajina ya da diğer bölgeler ile temas etmesi bebeğe zarar verebileceği için önerilmez. Bebeğin üstündeki yan etkileri kesin olarak bilinmez fakat kimyasal maddeler olduğu için yapmamanız daha uygun olacaktır. Bunların dışında ağda ise yapılabilir.

Ağdanın yapılmasında herhangi bir sorun olmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek husus, yapılan yerin ve bezlerin hijyenliğidir. Gebelikte deriniz normalde olduğundan daha hassas olacağı için canınız yanabilir.

Bunun dışında korkulacak bir durum bulunmaz. Fakat bazı kadınların özel durumları nedeniyle ağda yapılmaması gerekebilir.

Doktorunuza bu konuyu danışmanız içinizi daha da rahatlatacaktır.