Gebeliğin en önemli değişikliklerinden biri de anne adaylarında oluşan şikayetlerdir. Anne adayları vücutlarında oluşan değişim ile birlikte pek çok ağrı ya da şikâyeti de birlikte yaşarlar. Bunlardan en sık görüleni ise bel ağrılarıdır. Bu ağrıların pek çok nedeni olabilir. Önemli olan nedenini bilmek ve bu doğrultuda önlem almaktır. Gebelik dönemi boyunca yaşadığınız bel ağrılarını detaylı bir şekilde inceleyelim;

Gebelikte bel ağrıları nedenleri nelerdir;

Gebelik dönemindeki bel ağrılarının ilk ve en önemli nedeni kilo alımıdır. Karnı normalden çok fazla büyüyen annelerin duruşları bile değişir ve buna ek olarak bel ağrıları meydana gelebilir.

Bel ağrılarının bir başka nedeni rahim kasılmaları olabilir. Rahimde meydana gelen kasılmalar bel bölgesini etkileyebilir ve burada spazma neden olabilir.

Bel ağrıları erken doğumun da habercisi olabilir.

Bel ağrısı ile birlikte bacaklarınızdan biri de ağrıyorsa, sinirlerde iltihaplanma olabilir. Bu şekilde bir ağrıda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Gebelik dönemindeki bel ağrıları için neler yapılabilir;

Gerinmek, sırt ve bel ağrılarına çok iyi gelebilir.

Gebelik döneminde gerekli sertifikayı almış olan masaj kurslarına giderek bel masajı yaptırabilirsiniz.

Belinize sıcak ya da soğuk uygulayarak ağrılarını azaltabilirsiniz.

Belinizi destekleyerek ayaklarınız yukarıda olacak şekilde uzanabilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Gebelikteki bel ağrılarınız için uzmanların tavsiyesi ile akapunktur tedavisi de yaptırabilirsiniz.

Bu dönemde yaşayacağınız bel ağrıları için kesinlikle ilaç kullanmayınız. Ancak doktorunuzun tavsiyesi ile magnezyum ilaçları alabilirsiniz.