Gebelik durumunun öğrenildiği ilk andan itibaren daha sağlıklı ve dikkatli bir şekilde yaşamanız gerekmektedir. Bu anne adaylarının zevkle, yüksünmeden katlandığı bir durumdur.

Tüm gebelik süresi boyunca dikkat edilmelidir fakat ilk üç ayın önemi diğer aylara oranla daha yüksektir. Bu dönemlerde döllenme işlemi çoktan gerçekleşmiş ve baba adayının spermi cinsiyetin belirlenmesi görevini üstlenmiştir.

İlk üç ay boyunca bebeğin cinsiyeti şekillenmez. Yalnızca baş ve vücuttan oluşur. Cinsel organları yoktur. Her gün daha da büyür ve gelişir, organları daha da belirginleşir.

3. ayda bebek hareket etmeye başlar ve kasları gelişir. Bu anne adayları tarafından çoğu zaman hissedilemez.

Fakat ilk aylarda düşük tehlikesi daha yüksek olduğundan zararlı alışkanlıkların muhakkak bırakılması gereklidir.

Özellik ile bazı yaş grupları daha fazla risk altındadır. 18den küçük 35 yaşından büyük anne adayları diğer yaş gruplarına oran ile daha çok dikkat etmelidir.

Gebelik boyunca normale göre daha çok halsiz düşebilir, kusma durumları gösterebilirsiniz. Bunların hepsi olması gereken normal durumlardır. Sigara ve alkol gebelik süresince uzak durulması gereken başlıca hususlar idir.

4. aydan itibaren ise bebeğin cinsiyeti belirlenir ve kız mı yoksa erkek bebeğiniz mi olacağını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin sağlıklı olup olmadığının anlaşılması için testlerde bu dönemlerde yapılır. Bu hem sizin hem de bebeğin sağlığı için mühimdir.