Gebeliğin ilk haftalarında çoğu zaman, gerçekleşen son adet kanamasının üstünden yaklaşık olarak 5, 6 hafta geçmiş olmaktadır.

Bu dönemlere bebek 2 hafta ila 6 haftalık aralarında olmaktadır.

Çoğu zaman ilk haftalarda adet kanamasının olmaması dışında herhangi bir belirti gözlemlenmez.

Fetus henüz çok küçük olduğu için keseye yerleşmemiş bir durumdadır ve oluşum aşamasındadır.

4. Haftadan sonra ise kesede de görünmeye başlayan bebek ile birlikte, yavaş yavaş belirtiler kendisini göstermeye başlar.
Kanda bulunmakta olan hormonlar adet kanamasının gecikmesi ile eş zamanlı olarak gebelik hormonlarını salgılamaya başlarlar. Östrojen hormonunda ciddi bir artış görünür ve vücut kendisini bebeğin varlığına alıştırmaya çalışır, ona göre ayarlar.

Bazen gebeliğin ilk dönemlerinde adet kanamasına benzer kanamalar meydana gelebilmektedir. Bunun adet ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü bazı anne adayları gebe kaldığını ilk ay anlamamaktadır.

Gelen kanamayı adet kanaması ile karıştırır. Bu sanıldığının aksine bir durumla ilgilidir. Bebeğin keseye yerleşmeye çalıştığı dönemlerde gelen, doğal olan bir kanamadır.

Her annede görülmemesi tuhaf bir durum olmadığı gibi, görülmesi de tuhaf bir durum değildir.
Baş dönmesi ve mide bulantısı da başlıca belirtilerdendir. Bu belirtiler gebe kaldığınıza dair fikir veriyor olsa da, kesin sonucu öğrenmek için bir gebelik testi yaptırmanızda ya da kan vermenizde yarar olacaktır.