Vücudunuz gebe kaldığınız günden itibaren yavaş yavaş değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler başta gözle görünmeyecek kadar küçük olsa da, zaman içerisinde daha belirgin şekillerde olmaktadır.

Özellikle 5. Ayından itibaren karnınız belirginleşmeye başlayacaktır. Kilo alımı ilk 4 ay kadınlarda çok görülmemesine karşın, 5. Aydan itibaren, bebeğin büyümesi ile birlikte kilo artımları görülmektedir.

Vücudunuz kendinizi bebeğin doğumuna hazırladığı için süt bezleri gelişmeye ve göğsünüzden süt sıvıları gelmeye başlar. Akıntılar normalden daha da çok gelmeye başlar ve rahim ağzı açılır, genişler. Meme ucunuz genişler ve meme başlarınız belirginleşir.

Memeleriniz normalden daha yumuşak olur, toplardamarlarınız gözle görülecek hale gelir. Bunlar herhangi bir zararı olmayan yan etkilerdir ve bebeğin doğumundan yaklaşık 12 ay boyunca gözlemlenebilir.

Bebeğin emmeyi bırakması ile birlikte vücudunuz toparlayıp normal seyrine dönecektir. Karnınızın alt kısmına doğru sancılar hissedebilirsiniz. Bebeğiniz büyüme aşamasında olduğu için kıpırdadıkça size baskı olabilir ve bu ağrı olarak da kendisini gösterebilir.

Gebelikte ishal çok sık görülmekte olan bir durumdur. Bebeğin bağırsaklara yaptığı baskı ile birlikte dışkınız normalden çok daha fazla gelebilir. Bunların dışında saçlarınız incelip daha çabuk yağlanmaya başlayabilir. Bu olumsuz gelebilecek değişimlerin yanı sıra, kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayacak değişikliklerde meydana gelecektir. Cildiniz parlar ve normalden daha güzel hissedersiniz.