Hamilelik bir güzelliği içinde büyütmek demekse de o güzellik yetişirken çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Hamilelik döneminde hangi tür sıkıntılarla karşılaşılabileceğini bilmek, bir takım korku ve endişelerden uzaklaşmayı da beraberinde getirecek ve bu problemleri daha kolay aşmaya yardımcı olacaktır.
Peki, anne adayları için önem taşıyan bu sorunlar nelerdir?

BULANTI-KUSMA

Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde karşılaşılan bulantıyı, kusmayı, kilo kaybını ve kokulara karşı hassasiyeti beraberinde getirebilir.

Bu durumda bizim önerimiz;
Bulantı ve kusma daha çok sabah yaşandığı için yatağınızın kenarında atıştırmalık tuzlu kraker, galeta, bisküvi, su vb. bulundurmanız ve sabah yataktan kalkmadan bunları tüketmeniz,
Size dokunduğunu düşündüğünüz ve midenizi bulandıran gıdalardan uzak durmanız,
Öğünlerinizi 3’ten 6’ya çıkarmanız ve yemek yerken fazla sıvı almamanız olacaktır.

HIZLI KİLO ALIMI

Gebelik döneminin ilerlemesiyle doğru orantılı olarak artan iştah ve buna paralel ortaya çıkan kilo sorunu birçok kadının ortak derdidir. Özellikle doğum sonrası alınan kiloları vermek sıkıntı oluşturmaktadır.

Buna engel olmak için sık sık doktorunuzla görüşerek onun tavsiyeleriyle hareket etmeli, spor yapmalı, çikolata, cips ve kızartma gibi yiyecekler yerine doğal gıdalarla gerekli vitaminleri almalısınız.

BEL VE SIRT AĞRISI

Hamilelik esnasında en çok şikâyet edilen sorunlardan biri olan bel ve sırt ağrıları, genellikle fetusun giderek büyümesi ve kilo alımı nedeniyle olur. Bu ağrıları en aza indirgemek için,
Fazla ayakta kalmamaya, ağır yük kaldırmamaya ve sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaya özen gösterin.

UYKUSUZLUK

Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarında uykuya yatkınlık olsa da ilerleyen zamanlarda rahat ve yeterli uyuyamama sorunuyla karşılaşılır. Karnın aşırı büyümesi nedeniyle istenilen pozisyonda uyuyamama, bacaklarda, bel ve sırt bölgesinde görülen ağrılar, kramp, nefes darlığı, ağıza su gelme ve gece sık idrara çıkma uykusuzluk yaşanmasına sebep olabilir.

Bu sorunu en aza indirgemek için;
Doğru uyuma pozisyonunu almak gerekir, sırt üstü ve karın üstü yatma pozisyonlarından kaçınılmalı, yan yatış pozisyonu tercih edilmelidir. Bacaklar bükülerek arasına yastık konulursa daha çok rahatlık sağlanmış olur.

GAZ SORUNU

Gaz sıkışması olarak bilinen gaz çıkarma sorunu gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. En genel sebebi gebelik hormonlarına bağlı olarak görülen sindirim sistemi kaslarındaki gevşemeden meydana gelir. Gebelik döneminin ilerlemesiyle birlikte midenin sıkışmasına neden olur ve gaz sorununa zemin hazırlar. Hamileliğin başından sonuna kadar devam etmektedir.

NEFES DARLIĞI

Gebelikte çok sık görülen nefes darlığı gebeliğin son aylarına kadar devam eder. Rahmin büyümesine paralel olarak artan nefes darlığı özellikle ikiz gebeliklerde daha çok görülür, ancak geçici bir durumdur ve korkulacak herhangi bir şey yoktur. Bol oksijen ihtiyacı nedeniyle yaşanan bu sıkıntı; temiz hava, hızlı ve sık nefes alınarak giderilmelidir.

ÖDEM OLUŞUMU

Diğer bir deyişle şişlik olarak adlandırılan ödem gebelikte anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle ellerde ve ayaklarda görülen ödem vücutta tutulan suyun artması ve damar yollarındaki kanın neredeyse iki katına çıkması sebebiyle oluşur.
Ödemi minimuma indirmek için bol su tüketmeli, egzersiz yapmalı, fazla ayakta kalmamalı ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

SIK İDRARA ÇIKMA

Gebeliğin özellikle ilk üç ve son üç ayında daha fazla görülen sık idrara çıkma şikâyeti, idrar yaparken yanma, ateş ve aşırı yorgunluk yoksa hamileler için oldukça normal kabul edilir. Eğer bu sorunlar eşliğinde idrar yapılıyorsa enfeksiyon belirtisi olabileceği için mutlaka doktora gidilmelidir.

BAŞ DÖNMESİ

Gebelikte vertigo yani baş dönmesi de çok sık görülür. Rahmin fazla büyümesi nedeniyle rahime giden kan miktarı artmakta ve beynin diğer organlara kan pompalaması güçleşmektedir. Bu durum baş dönmesine nadiren de bayılmaya sebep olur. Bunun yanı sıra susuzluk, yorucu aktiviteler, kansızlık, şeker hastalığı ya da aşırı sıcak da baş dönmesinin sebeplerindendir. Bacaklarınızın altına yastık koyarak ayaklarınızı dikmek ve uzanmak bulabileceğiniz en acil çözümlerdendir.

AŞIRI HALSİZLİK, YORGUNLUK

Gebelikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri de aşırı halsizliktir. Gebeliğin ilk ve son aylarında daha çok görülen halsizlik, psikolojik olabileceği gibi beslenme yetersizliği, kansızlık, aşırı terleme ve sıvı kaybı nedeniyle de olabilir.
Eğer bu şikâyetinizin önüne geçmek istiyorsanız size öncelikli tavsiyemiz doktorunuza gitmeniz olacaktır. Sağlıklı beslenmeniz, bol sıvı tüketmeniz ve spor yapmanız da sizin daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.