Evli olan bir çok kadın ve erkek, çocuk sahibi olmayı düşler iken bazı çiftler ise bu durumdan endişe duyarlar ve istemezler. Bunun birden çok sebebi olabilmektedir. Kişiler henüz yeni evliler ise bu duruma soğuk bakmaları doğaldır.

Bir süre evliliklerini iki kişilik yaşamak isteyebilirler. Bu dönemlerde cinsel münasebete girmekten kaçınmak doğru değildir.

Hamile kalmayı engellemek için günümüzde birden çok yol bulunmaktadır. Bu eğitimler yalnızca internetten alacağınız bilgilerde ve hastanelerde değil, ilkokul sıralarında dahi verilmektedir.
Gelişen tıp ile birlikte korunma yollarının sayısı ve türleri de artmaktadır. Anne ve baba adayı bu yollardan en uygun bulduklarını tercih edebilirler. İstenmeyen gebelik oluşması durumunda kadın ve erkek bu duruma hazır olmadıkları için kürtajı tercih edebilmektedirler.

Bu yüzden, talihsiz bir durum yaşamamak için önceden temkinli davranılması en doğru olandır. Kimi çiftler ise tıbbi bir korunma yapmadan, geri çekilme gibi yöntemlere başvurmaktadır. Bunlarda dahi kadının hamile kalma riski olduğundan, istenmeyen durumlara yol açıldığı görülmektedir.
Size en doğru korunma yöntemini kadın doğum uzmanınız verecektir. Fakat bu yazıyı okuyarak da bu yöntemler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. En yaygın olanı prezervatif ile korunmaktır. Eczane, market ve sağlık ocaklarından temin edilebilmektedir.

Aylık iğne vurulmak da diğer bir korunma yoludur. Sağlık ocakları bu iğneyi yapmaktadır. Kordon bağlatma yöntemi, bu yöntem pek tercih edilmese de kullanılmaktadır. Spiral taktırma ise bir diğer yöntemlerden birisidir.