İnsanlar gebe kalmak istediklerinde ya da gebelik planladıklarında;  bu gebe kalma dönemi süresince mutlaka internet üzerinden araştırmalar yaparlar.Akıllarına takılan her soruyu internet üzerinden aratarak cevaplar bulmaya çalışırlar.

Ancak internet dünyasında doğru-yanlış yazılan birçok şey vardır. Ve bu çok sağlıklı olmayan bilgi havuzunda herkes inanmak istediği şeye inanmayı tercih eder.

Bu karmaşık bilgi havuzunun içinde en ufak bir sorunda bile anne adayını telaşlandıracak heyecanlandıracak ve üzecek şeyler de vardır elbette.
Bu tür bilgilere güvenerek hareket edilmemeli ve mutlaka bu süreci en iyi şekilde geçirebilmek adına bir kadın doğum uzmanından yardım alınmalıdır.

Gebe Kalma Döneminde Yaşananlar

Birçok anne ve anne adayı gebe kalma dönemini adet gününün gecikmesinden öğrenirler. Beklenen adet gününün üstüne günler geçmesi her kadının hamile olması anlamına gelmez.
Fakat yaşanan gebelikte ve gebe kalma dönemi boyunca bu en iyi bir işaret olur.

Kadınlarda gebe kalma dönemi yalnızca belli yumurtlama aralıklarında olur.

Hamile kalmak için en uygun dönem adet döngüsünün ortasında olur. Her ay düzenli ve günü gününe adet gören bir kadının adet kanamasının başlamasından 15 gün sonra gebe kalma için en doğru zaman olarak kabul edilir.

Yumurtlama günü olarak adlandırılan bu günde vajinal akıntılar daha da sıvılaşarak spermi kabul etmek ve rahim içerisinde daha kolay hareket etmesi için hazır hale gelir.

Kadınların bu günde gebe kalması olası daha yüksek olur, gebe kalma dönemi için mutlaka çiftlerin ikisinin de bu sürece kendimi hazırlaması ve anne baba olmak için hazır olduktan sonra gebelik düşünülmelidir.