Uzmanlar yetişkin bir insanın yellenme ve geğirme olmak üzere günde 14 defa gaz çıkardığını söylüyorlar. Normal bir durum olan gaz çıkarma hamilelerde daha fazla görülür.  Hemen hemen her hamilenin ortak sorunu olan şişkinlik problemi bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durum hamilelerin zaman zaman canını sıkabilse de endişe edecek bir durum yoktur.

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler sindirim borusunda gevşemelere neden olmaktadır. Sindirim borusunda meydana gelen bu gevşemeler sindirimi yavaşlatıcı etkiye neden olur ve bunun sonucunda gaz birikmeleri oluşur. Bu gaz birikmeleri gaz çıkarma ihtiyacını arttırarak karında bazı rahatsızlıklara ve sancılara yol açabilir.

Peki gaz ve şişkinlikleri azaltmak için ne yapmalı?

Hareketsiz kalmayın

Özellikle yemeklerden sonra kısa yürüyüşler ve egzersizler yapmak gaz şikayetlerinizi azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Uzun süre hareketsiz kalmak vücudun ürettiği gazın bağırsaklarda kalmasına neden olacak ve beraberinde gaz sıkışmalarını getirecektir. Dışarıya çıkma imkanınız olmadığı zamanlar evinizde bile yürüyüşler yapmak sizi rahatlatacaktır.

Beslenmenize dikkat edin

Sindirim sistemi ağızdan başlar. Bu nedenle yiyecek tüketirken besinleri iyice çiğnemeye dikkat edin. Yemeği aceleye getirmeden yavaş yavaş yiyin ve tükürük salgınızla besinlerin iyice bütünleşmesine fırsat verin.

Günde 3 öğün yemek yiyorsanız öğün sayısını arttırın. Gün içerisinde azar azar 4-5 öğün yemek yiyerek sindirim sisteminizi rahatlatabilir ve gaz problemlerinizi azaltabilirsiniz.

Hazır gıdalardan uzak durun. Konserve ve işlenmiş gıdalar yerine lif içeren meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

Sakız çiğnemeyin, suyununuzu pipetten değil bardaktan için.

Şeker yoğunluğu fazla olan ve karbonatlı içeceklerden uzak durun. Eğer süt içtiğiniz zaman gaz şikayetleriyle karşılaşıyorsanız yoğurt ve peynir tüketimine yönelin.

Fasulye, lahana, soğan, karnabahar, brokoli, mısır, elma, armut, erik, şeftali gibi besinlerin gaz yaptığı bilinmektedir. Hangi besinlerin sizde gaza sebep olduğunu zamanla belirleyebilir, bu besinlerin tüketimini sınırlandırabilirsiniz.

Dar kıyafetlerden kaçının

Gaz sıkışmaları yaşıyorsanız dar pantolonlar sizi daha fazla rahatsız edecektir. Normal pantolonlar yerine daha rahat olmanızı sağlayacak gebelik pantolonları giyebilir, gaz sıkışmalarıyla karşılaştığınız durumlarda oturduğunuz yerde ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak rahatlayabilirsiniz.

Sorunlarınızın devam etmesi halinde mutlaka dokturunuza danışarak tavsiye ettiği şekilde hareket etmeyi ihmal etmeyin.