Folik asit, suda çözünebilen bir B grubu vitaminidir. Bebeğin gelişimi için oldukça önemli olan bu vitamin vücutta depolanmaz. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekir. Besinler ile alınan formuna folat adı verilirken ilaç şeklinde alınan formuna ise folik asit adı verilir.

Hamile kalmadan önce folik asit alınmasının nedeni bu vitaminin vücutta depolanmamasıdır. Bu nedenle dışarıdan takviye yapmanız gerekir. Doktorlar bu vitaminin planlanmış olan hamileliklerde, hamile kalmadan üç ay önce alınması gerektiği yönünde bildirim yaparlar. Hamileliğin ilk üç ayında da bu vitamini almanız büyük önem taşımaktadır.

Folik asit ne işe yarar;

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemlidir. Kemik iliğinin görevini eksiksiz yapması, beynin gelişmesi, hücrelerin çoğalması ve vücutta gerekli olan protein sentezinin yapılması görevlerini üstlenen folik asit ayrıca DNA yapımında da görev almaktadır.

Folik asitin diğer görevleri ise hücrelerin yapı taşlarının oluşması, kan hücrelerinin yapılması ve sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimini sağlamasıdır.

Folik asiti yeterli olarak almış annelerin bebeklerinde, sakatlık görülme oranı oldukça düşüktür. bu nedenle hamilelik öncesinde folik asit depolanması ve hamilelik sırasında bu vitaminin eksikliğinin yaşanmaması gerekir. Folik asitin günlük olarak alınması gerekir. İlaç ile birlikte folik asit içeren besinler de tüketebilir ve ek olarak bu vitamini alabilirsiniz.

Bu sayede daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.