Gebelik durumundan şüphe edilmesi genellikle her ayın belirli döneminde gerçekleşen adet kanamasının olmaması ile başlar. Kadınları gebe kaldıklarını düşündürmeye iten ilk gebelik belirtisi bu durumdur.

Gelişen tıp ile birlikte, artık şüphe durumlarında evde dahi testler yapılabilmekte. Bu yöntemler % 100 doğruluk göstermese de, fikir sahibi olunması açısından önemli olabiliyor.

Kesin sonuçlar almak için bir değil iki tane test yapmak daha iyi olacaktır. Her iki testte de durum pozitif ise muhakkak bir sağlık kuruluş merkezine gidilerek kan değerleri oranlarına baktırılmalıdır.

Halk arasında gebelik durumunun anlaşılması için batıl inançlar bulunmakta. Bu yöntemlerden bazıları, diş macunu, karbonat, limon vs idir. Bunların hiçbir kesinliği yoktur ve tamamen hurafeden ibarettir.

Yapılacak en doğru şey; en yakın eczaneden alınarak uygulanacak bir hamilelik testidir.

Tıbbi olmayan, kulaktan dolma bilgiler ile gebe kaldığınıza kanaat getirmek sizi hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Hamilelik testleri idrar ile yapılır. Birkaç damla idrar damlatılarak beş dakika kadar beklemeniz gerekir.

Beş dakikanın sonucunda eğer tek çizgi ise durum negatif, çift çizgi ise durum pozitif demektir. Diğer bir deyiş ile tek çizgi ise gebe değilsiniz fakat iki çizgi oluştu ise gebesiniz.

Bazen ikinci çizgi silik olur. Bu gibi durumlarda ikinci bir testin yapılması gereklidir.

Yine de en doğru sonucu kan tahlili verir.