Bazı anneler ilerki haftalara kadar gebelik belirtilerini fark edemez iken kimi anneler ise ilk haftadan bebeğinin olacağını hissetmektedir. Psikoloji birçok konuda olduğu gibi gebelik durumlarında da büyük önem taşımaktadır.

Kendini hamile gibi hissetme durumu erken gebelik durumlarında çok sık karşılaşılan bir husustur. Birçok anne adayı kendisini gebe gibi hissettiği için başka belirti gözlemlemeye gereksinim duymaksızın gebelik testi yaptırmaktadır.

Şaşırtıcı bir şekilde çoğu zaman sonuçları pozitif olarak çıkmaktadır. Gebe kalınması ile birlikte kadınlar kendisini daha farklı hissetmeye başlar

Normalden daha çabuk yorulurlar ve vücutlarında şişkinlik durumu gözlenir. Her zaman yapıyor olduğunuz gündelik işi yaparken dahi kendinizi çok yorgun hissediyorsanız ve normalden daha çok uyumaya başladıysanız gebe olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

En önemli ve en kesin belirtilerden biriside adet kanamasının olmamasıdır. Her ay düzenli olarak görülen ve kadınların vücutlarını düzene sokan adet kanaması, gebe kalınması ile birlikte olmamaya başlar.
Kadınların gebe kaldıklarından şüphe duymalarının en büyük sebebi adet düzensizlikleridir.

Memelerde hassasiyet de sık görülmekte olan bir durumdur. memeler şişer ve meme uçları gözle görülür derecede büyür. Dokunulduğunda ise ağrı ve sızı hissedilir.

Bunun sebebi vücudunuzun kendini bebeğe hazırlıyor olması ve süt yapmaya hazırlanmasıdır. Normalden daha çok tuvalete çıkma isteği, mide bulantısı, başınızın dönmesi, vücut ısınızın yükselmesi, ruh halinizin daha sık ve çabuk değişmesi diğer belirtilerdir.