Doğum eyleminin 36. haftadan önce gerçekleşmesine erken doğum adı verilir. Hamileliğin erken bir şekilde sona ererek doğumun gerçekleşmesi sonrası dünyaya gelen bebekler prematüre olarak adlandırılmaktadır. Prematüre bebeklerde organ sistemleri tam olarak olgunlaşmamıştır ve bu nedenle yoğun bakım gerektirmektedir.

Birçok anne adayını endişeye düşüren erken doğum, çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilir;

Çoğul gebelik

Çoğul gebelikler erken doğumun en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Çoğul gebelik rahim yatağının fazla gerilmesine neden olmakta ve gebelik normal zamanını doldurmadan kasılmalara yol açmaktadır. Bu kasılmaların yoğunlaşması erken doğum riskini de beraberinde getirir.

Enfeksiyonlar

Erken doğumun bir diğer önemli nedenlerinden biri de idrar yolu ve vajinal bölge enfeksiyonlarıdır. Anne adayında meydana gelen bir enfeksiyon erken doğumu tetikleyici etki doğurur. Bu  nedenle hamilelik döneminde rutin olarak idrar testleri yaptırmak faydalı olacaktır.

Yetersiz beslenme

Hamilelik sürecinde anne adayının sağlıklı beslenmesi kendisi ve bebeği için oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesi ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamamasına ve bunun sonucunda erken doğuma yol açabilecektir.

İlaç kullanımı

Hamilelik boyunca eğer zorunlu değilse ilaç kullanımı gebelik sürecini sıkıntıya sokacak durumlara sebep olabilir. Doktora danışılmadan gelişigüzel kullanılan ilaçlar anne adayının sağlığını etkileyerek erken doğum riskini beraberinde getirebilir. Bu nedenle ilaç kullanıp kullanılmaması ve hangi ilaçların kullanılabileceği konusunda doktor tavsiyesi almak çok önemlidir.

Kilo

Anne adaylarının hamilelik döneminde 9-12 kilo almaları normal ve beklenen bir durumdur. Yetersiz beslenme, psikolojik ya da fizyolojik faktörler sonucu anne adayının az kilo alması ya da alması gereken kilonun çok üzerine çıkması erken doğuma yol açabilecektir.

Yorgunluk

Gebelikte fizyolojik olarak kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Hamileliğiniz boyunca olabildiğince kendinizi yormamalı, sağlığınıza zarar verecek ağır işler yapmamalısınız. Çalışan anne adayları gün içerisinde fazla ayakta kalmamaya özen göstermelidirler.  Aşırı hareket ve bunun sonucunda ortaya çıkan yorgunluk hali erken doğumu tetikleyici rol oynayabilecektir. Kendinizi yormayın ancak hareketsiz kalmamaya da dikkat edin.

Rahmin yapısı

Erken doğuma neden olan bir başka etken de rahmin yapısıdır. Rahim ağzının kuvvetli bir yapıya sahip olmaması bebek hareketlerinden kaynaklanan kasılmalarda açılarak erken doğuma neden olabilmektedir.