Epidural anestezi, doğum yapacak kadınların sıkça tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Belden aşağı bölümün uyuşturulması ile ağrı ve acının hissedilmemesi sağlanarak, daha kolay bir doğum yapılması için bu işlem yapılabilmektedir.

Epidural anestezinin sağladığı faydalar ve taşıdığı riskler mevcuttur:

 1. Epidural Anestezinin Faydaları
 2. Doğum süreci çok uzayan anne adaylarının dinlenmesini sağlayan iyi bir yöntemdir.
 3. Ağrı ve acı hissini ortadan kaldırdığından dolayı, doğumun rahatsızlık veren hissini azalttığından anne adaylarına daha olumlu bir doğum süreci yaşatmaktadır.
 4. Epidural sayesinde anne adayları doğum esnasında aktif olabilmektedir.
 5. Normal doğum gerçekleşmesi beklenirken, bir sebep ile sezaryen doğuma dönülmesi halinde, epidural sayesinde anne adayının uyanık kalması ve iyileşme süresince ağrı rahatlığı konforunu hamileye sunar.
 6. Epidural sayesinde anne adayı dinlenebilir, odaklanabilir ve rahatlayabilir.
 7. Doğum sürecinde anne adaylarında stres, yorgunluk ve sinir belirtileri olabilir. Diğer ağrı kesici yöntemler etkili olmadığında uygulanan epidural, bu hisler ile baş etme noktasında yardımcı olabilmektedir.
 1. Epidural Anestezinin Riskleri
 2. Epidural uygulaması, annenin kan basıncında aniden düşmelere neden olabilmektedir. Böyle bir durumda, bebeğe yeterli kan akışını sağlamak gerekir. Bu nedenle, ani kan basıncı düşüşlerinde IV sıvıları, ilaçlar ve oksijen ile müdahale ve tedavi edilmesi gerekir.
 3. Kadınların düşük bir oranda olmakla birlikte karşılaştıkları yan etkilerden birisi, epidural sonrasında omurilik sıvısından meydana gelen sızıntılardan dolayı ciddi bir baş ağrısı oluşmasıdır. Bu ağrıların devamı halinde, anestezistler gerekli tedavileri yapmak durumundadır.
 4. Epidural yerleştirildikten sonra, yatakta belirli bir pozisyonda kalmak, tek bir pozisyonda yatmak gereklidir. Bu da bebeğin kalp atım hızındaki değişiklikleri
 5. izlemeyi sağlar. Ancak böyle bir durumda doğum süreci yavaşlayabilir ve hatta durabilir. Bu gibi riskleri barındırdığını anne adayına mutlaka doğum öncesinde aktarmak gereklidir.
 6. Epidural, bel altındaki ağrı hissini azalttığı gibi, hissedilemediğinden dolayı ıkınma refleksini de azaltmaktadır. Bu nedenle, doğru ıkınmayı sağlayamayan anne adaylarına sezaryen gibi müdahaleler yapılmak durumunda kalınabilir.
 7. Çok nadir olarak görünse de, epidural kataterinin yerleştirildiği yerde kalıcı sinir hasarı meydana gelebilmektedir.