Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her kadın, ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte düzenli aralıklar ile rutin bir şekilde adet kanaması görmektedir. Bu ileriki dönemlerde bebek sahibi olunabilmesi için önemli bir durumdur.

Birçok evli kadın, gebe kaldığını adet kanamasının gelmemesi ile birlikte anlamaktadır. Bu yüzden adet kanamalarının günlerini takip etmek son derecede önem arz eder.
İlk gebe kalındığında, bu durum henüz bilinmez iken ilk şüphe uyandıran durum âdetin gecikmesi olmaktadır. Bunun dışında adet kanamasından çok uzakta olan, kahverengi lekelenmelerdir.

Bunlar muhtemelen bebeğinizin keseye yerleşme girişimlerinin sonucunda oluşan lekelerdir. Halk arasında bu rahme yerleşme sonucunda gelen lekelere “ üstüne görme “ ismi de verilir.
Birçok anne adayını gebelik testi almaya iten belirtiler olmaktadır. Bunlardan bazıları şu durumlardır:

mide bulantısı, yemeklere karşı hassasiyet, kokulara karşı hassasiyet, göğüs uçlarının irileşmesi, göğsün şişmesi, kasıklarda ağrı, baş dönmesi, ani hareketlerde sersemleme, adet kanamasının gelmemesi…

Bu belirtilerden bir ya da bir kaçını gösteriyor iseniz en yakın eczaneden bir gebelik testi almanızda yarar olacaktır. Gebe kalınması halinde görülen ilk belirtiler bunlardır.
Yapılmakta olan idrar testleri çoğu zaman doğru sonuç verse de, bazı durumlarda yanlış sonuçlarda gözlemlenir. Bu yüzden en doğru olanı, herhangi bir sağlık kuruluşunda kan değerlerinizin ölçülmesi durumu olacaktır.