Emzirmek anne ile çocuk arasındaki en güzel anlardan biri. Doğum sonrası yavrunuzu kucağınıza aldığınızda hamileliğinizin getirmiş olduğu tüm yorgunluklarınızı ve sıkıntılarınızı size unutturacak muhteşem bir buluşma… Bebeğiniz dünyaya gözünü açar açmaz ilk yapmak istediği şey elbette sizi emmek olacak. Uzun bir dönem aranızda sürüp gidecek olan bu ilişkinin başlangıcında bir takım aksaklıklar ve acemilikler yaşanması olası bir durum. Özellikle ilk bebeğini dünyaya getiren anneler ilk emzirme deneyimlerini yaşarken başlarda biraz zorlanabilirler. Bunun normal bir durum olduğunu kabul edip strese girmeyin. Öncelikle hastanede doğum hemşirelerinden bebeğinizi emzirmek için ilk bilgileri alabilir, zorlandığınız zamanlarda kendilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Sağlıklı bir emzirme için;

Öncelikle rahat olun ve bu mükemmel anların keyfini çıkarın.

Stres faktörlerinden uzak durarak, emzirme eyleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kendinizi hazırlayın.

Kendiniz ve bebeğiniz için en rahat emzirme pozisyonunu bulun.

Gerekirse sırtınıza ve bebeğinizin altına minder desteği alın.

Emzirme minderleri rahat bir emzirme açısından faydalı olabilir. Bebeğiniz için bir emzirme minderi edinebilirsiniz.

Sağlıklı bir emme işlemi için bebeğinizin göğsünüzü ağzıyla kavraması önemlidir. İlk başlarda bazı acemilikler olsa da zamanla bebeğinizin bu işi otomatik olarak gerçekleştirdiğini göreceksiniz.

Bir elinizle bebeğinizin kafasını diğer elinizle meme ucunuzu tutarak doğru buluşmayı gerçekleştirmek için bebeğinize yardımcı olun.

Emzirme eylemini kesmek için bir parmağınızı göğsünüzle bebeğinizin ağzı arasına sokun. Bebeğinizi aniden memeden çekerseniz canınız acıyacaktır.

Bebeğiniz emerken uyumak istediği zamanlar olacaktır. Emzirmenin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için bebeğinizi uyanık tutmanız gerekebilir. Bunun için bebeğinizin yüzüne üfleyerek veya ayaklarına dokunarak uyanmasını ve emmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir gün içerisinde bebeğinizi ortalama 10-12 defa emzirmeniz normal olandır. Emzirme seansları bazen kısa bazen daha uzun sürebilir.

Bebeğinizin her iki göğsünüzden de emmesine dikkat edin. 10 dakika süren bir emzirme seansında  bebeğinize 5 dakika sağ göğsünüzden 5 dakika sol göğsünüzden süt emzirin.

Emzirme sırasında bebeğiniz ağlarsa emzirmekte ısrar etmeyin. Ağlayarak emerse hava yutacak bu da gazlanmasına neden olacaktır.

Emzirme sırasındaki ağlamalar gaz sancılarının habercisidir. Emzirmeye ara vererek bebeğinizin gazını çıkarın ve emzirmeye tekrar devam edin.