Çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar özellikle günümüzde çok fazla olmaktadır. İş hayatından ötürü ya da başka problemler nedeni ile bebek sahibi olmayı ileriki dönemlere erteleyen kadınların ve erkeklerin en büyük sorunları doğurganlığın ve sperm kalitesinin düşmesidir.

Kadınlarda en doğurgan olunan dönem 20 li yaşların başlarıdır. Erkeklerde ise bu yaş biraz daha ileri olmaktadır. 30 lu yaşlarından sonra kadınların yumurtaları eskisi kadar sağlıklı ve aktif olarak çalışmaz.

Bunun yanı sıra gebelik süreçlerinin de genç annelere göre daha zor geçtiği gözlemlenmiştir.

Baba adaylarının ise sperm sayılarında ve kalitesinde düşme olması olası bir ihtimaldir. Bu yüzden en doğru olan mümkün olduğunca bebek yapımında geç kalınmamasıdır.

Eğer 30 yaşlarınızdaysanız ve bir senedir denemenize rağmen bebek sahibi olamıyorsanız yapmanız gereken bir doktora başvurmanız olacaktır. Doktorun kontrolleri sonucunda sorun saptanır ve ona göre bir tedavi önerilir.

Bu kimi zaman daha kolay halledilecek bir sağlık problemi iken kimi zaman ise daha sıkı bir tedaviyi gerektirecek problemler olabilmektedir.

En yaygın olan ve en kolay çözülen sorunlardan birisi polikistik overlerdir. Bunlar yumurtaların sağlıklı çalışmasını engeller ve kadınlarda regli düzenleri de dâhil birçok işleyişe engel olur.

Düzenli ilaç kullanımı ile birkaç ay içerisinde halledilecek bir sorundur. Bunlara ek olarak sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersizler yaparak yumurta ve sperm kalitesini arttırabilirsiniz.