Doğumun Başladığını Nasıl Anlarım

Uzun ve yorucu bir hamilelik sürecinin ardından doğuma yaklaşan anne adayları doğumun her aşamasında bilinçli olmalıdır. Çünkü doğum süreci kısa ama bütün hamileliğe bedeldir. Doğum üç aşamada kendini gösterir. Bunlara kısaca göz atarak biraz bilgilenelim.

Öncelikle doğum başlamadan bir hafta ya da birkaç gün öncesinden sümüğümsü bir akıntı gelir, bu akıntıya nişan gelmesi, nişan düşmesi denir. Hamilelik boyunca rahim ağzından gelen sıvılar bu kanalda birikir ve bir tıkaç oluşturur, bu tıkaç bebeği hamilelik süresince enfeksiyonlardan korur. Sümüğümsü bu tıkaca nişan denir. Doğum sürecine giren anne adayındaki kasılmalar rahimin genişleyerek bu tıkacın düşmesini sağlar.

Tıkaç akıntı şeklinde pembemsi ya da kanlı akıntı şeklinde karşınıza çıkabilir. Nişan gelmesi ya da düşmesi ile karşılaşan hamileler hemen doktora gitmek zorunda değillerdir fakat doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda var.  Çünkü bu durum doğumun takip edilen günler içerisinde gerçekleşeceğinin bir işaretidir.

 

İkinci doğum belirtisi ise suyun gelmesidir. Bebek anne karnında amniyon sıvısı içinde geliştiği için hamilelikte sona gelinmesiyle kasılmalar ve gerilmeler sonucu bebeği koruyan kese yırtılır ve amniyon sıvısı anneden dışarı akar. Kesenin üst bölgeden veya az yırtılması suyun öncelikle sızıntı şeklinde gelmesine neden olur. Bu yüzden anne adayları bu süreci farklı şekillerde değerlendirebilirebilirler. Akıntı veya idrar kaçırma gibi sorunların buna yol açtığını düşünürler. Ama bu sıvının gelmesi sürekli olur ve anne kendini sürekli ıslak hisseder ve kendine has koksu vardır. Bu suyun gelmesi bebeği mikroplara açık hale getirir. O yüzden su geldiğinde doktora gidilmelidir.

Son belirti olarak doğum kasılmaları görülür. Bu kasılmalar 15-20 dakika aralıklarla kendini göstermeye başlar ve doğum yaklaştıkça sancılı bir hal alır. Sancılar 5 dakikada bir ve doğuma yakın 60-90 saniye aralıklarla hissedilmeye başlanır. Kasılmalarla başlayan sancıların artması doğumun gerçekleşeceğinin habercisidir.