Doğum olayı anne adaylarının merakla, heyecanla ve biraz da endişeyle bekledikleri mucizevi bir durum. Dokuz aydır beklediğiniz bebeğinizle karşılaşma anının güzelliğini size yaşatacak bu olayı sorunsuz bir şekilde ve kolaylıkla atmak her anne adayının arzusu. 

Kafanızda hiç bir soru işareti ve endişe kalmadan hastaneye gitmek ve doğumu kolaylıkla atlatmak için size bazı tavsiyelerimiz var;

Eğitim

Hamilelikte karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında bilgi sahibi olmak bu dönemi kolay bir şekilde geçirmek açısından önemlidir. Bu nedenle hamilelik sırasında doğumla ilgili kitaplar okuyabilir, internet sitelerinden bilgi toplayabilir ya da doğuma hazırlık kurslarına gidebilirsiniz. Bu bilgi edinme eylemleri sizi doğuma psikolojik olarak hazır hale getircek ve rahat bir doğum gerçekleştirmenize neden olacaktır.

Egzersiz

Egzersiz yapmak zihnin rahatlamasının en iyi yollarından biridir. Hamilelik sürecinde sizin ihtiyacınız olan şey de tam olarak zihninizin rahatlaması, gerginliklerden ve stresten uzaklaşmaktır. Doğuma hazırlanırken zihninizi kontrol altına alacak yoga meditasyon gibi egzersizler yapmak size gerçekten iyi gelecektir.

Nefes

Nefes kontrolü sağlıklı bir bünye ve psikolojik kontrol açısından oldukça önemli. Nefes alış-verişlerinizi bilinçli bir şekilde yaparak kendinizi rahatlatmanız mümkün. Nefes teknikleri ile ilgili birçok bilgiye internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Hamilelik süresince nefes uygulamaları yaparak doğuma hazırlanabilir, doğum anında bilinçli bir şekilde nefes kontrolü yaparak kolay bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Su

Suyun faydaları saymakla bitmez. Özellikle hamile kadınlar için su tüketimi oldukça önemli. Doğuma hazırlanırken yanınızda mutlaka su bulundurun ve içmeyi unutma ihtimaline karşı yanınızdakilerden hatırlatmaları konusunda önceden yardım isteyin.

Dengeli Beslenme

Doğru ve sağlıklı beslenme vücut bütünlüğümüzü koruyabilmek açısından oldukça önemli. Hamilelikte ise dengeli beslenme çok daha önem kazanmakta. Hamileliğiniz boyunca beslenme programınıza dikkat ederek sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmek doğumun sağlıklı ve kolay bir şekilde geçmesi için önemlidir.

Destek alın

Hamilelik süreci, anne adaylarının desteğe en çok ihtiyaç duyduğu dönemdir. Sevdikleri insanların ilgi ve desteğini yanlarında hisseden annelerin hamilelikleri çok daha kolay devam edecek ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu nedenle etrafınızdaki insanların desteklerine başvurun. Bu konuda uzmanlardan profesyonel destek almayı da düşünebilirsiniz.