Doğumunuzu sağlıklı bir şekilde yaptınız ve bebeğinizi kucağınıza almanız an meselesi. Ne olduğunu çok anlamadığınız bu anlarda minik bebeğinizin çıkardığı sesleri duyacaksınız.

Doğumunuzu gerçekleştirdikten sonra bebeğinizi kucağınıza almadan önce çocuk doktoru tarafından ilk muayenesi yapılır. Muayene sonrası bebek hemşiresi bebeğinize ilk bakımını yapar ve dokuz ay karnınızda taşıdığınız doğanın mucizesi minik bebeğinizi kucağınıza alma vaktiniz gelir.

Bebeğiniz yanınıza geldiğinde pembe teni ve üzerinde bulunan alışkın olmadığınız bir madde göreceksiniz. Bu madde anne karnında oluşan ve doğum gerçekleştikten sonra bebeğinizi dış etkenlerden koruyan doğal bir krem gibidir. Bu doğal kremin yok olmaması için bebeğiniz ilk bakım sırasında yıkanmaz. Eğer bebeğinizin neden yıkanmadığı ya da pembemsi teninin üzerindeki bu maddenin ne olduğuna dair kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa bunun çok yararlı olduğunu hatırlamaya çalışın.

Çoğu anne bebeğini ilk kucağına aldığında çekinerek yaklaşır. Bebeğinize dokunmaktan, sevgi ile sarmaktan çekinmeyin. Minik bebeğiniz yanınıza geldiğinde sizi hissedecek ve ilk saatleriniz çok hareketli geçicektir. Bu hareketli anları yakalamışken bebeğinizi mutlaka emzirin. İlk emzirme anında duygusallaşabilir, mutluluk gözyaşları dökebilirsiniz. Bazı durumlarda endişeye bile kapılabilirsiniz. Bunun normal olduğunu unutmayın. Endişe hissetiğiniz anda eşinizin desteği size çok yardımcı olacaktır.

İlk emzirmeniz sırasında anne sütü koyu kıvamlı ve sarımsı olacaktır. Bir çok anne ilk emzirmede bu kadar az gelen sütün bebeği için yeterli olmayacağını düşünür. Bu az miktardaki süt bebeğiniz için çok besleyici ve koruyudur. Doktorlar bu sütün bebeğiniz için aşı kadar değerli, besleyici ve koruyucu olduğunu söylerler.

İlk emzirme denemelerinizde başarısız olabilirsiniz ya da az miktarda emzirebildiğiniz bebeğinizin beslenemeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu tarz düşüncelerin aklınızda soru işaretleri bırakmasına izin vermeyin. Bebeğinizin bu dönem içerisinde kilo kaybı yaşaması çok doğal bir durumdur. Endişelenmenize hiç gerek yok.

İlk Aşı

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk aşısını burada olacaktır. Yeni doğan bebeklere hastanelerde Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Hastanede yapılan diğer bir test ise Gutri – Topuk Testi dir. Bebeğinizin topuğundan alınan kan örneği ile kan testi yapılır. Bu test henüz doğmuş bebeğinizin sağlığını ileride tehdit edebilecek hastalıklara erken tanı koymak için yapılır. Bu yüzden hastaneden taburcu olurken mutlaka doktorunuza Hepatit B aşısı ve Topuk Testi’nin yapılıp yapılmadığını sormayı ihmal etmeyin. Eğer yapılmadıysa mutlaka doktorunuzla bu konuyu paylaşarak en kısa zamanda aşı ve test için gün belirleyin.

Artık bebeğinizle birliktesiniz ve evinizdesiniz. Hamileliğiniz boyunca arkanızda bıraktığınız işlere hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaya ya da yarıda kalan işlerinizi bitirmeye çalışmayın. Olabildiğince dinlenmeye ve bebeğinize odaklanın. Doğum sonrası sizin ve bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu şey dinlenmek olacaktır.