Hamilelik çok zorlu bir süreçtir. Doğum anı ise, özellikle de normal doğum yapacak olan kadınlar için en zorlu anlardan biri olmaktadır. Bu süreci daha enerjik, daha mutlu, doğum anını da daha kolay hale getirebilmek için doğuma hazırlık egzersizlerinin yapılması büyük önem arz etmektedir. Bilinmelidir ki, egzersiz yapmak hem fiziksel hem de psikolojik açıdan anneye fayda sağlamakta, aynı zamanda da bebeği de daha sağlıklı yapmaktadır.

Doğuma hazırlık egzersizlerinin faydaları saymakla bitmez.

Egzersiz yapan anne adaylarında yorgunluk hissi daha az görünmektedir. Çünkü spor yapmak enerji verecektir.

Hamilelikte görülen ödem, varis gibi şikayetler egzersiz yapan anne adaylarında daha az görülmektedir.
Tüm hamilelik boyunca yapılan egzersizler, doğum süresini daha aza indirmekte ve doğum esnasında oluşabilecek komplikasyonların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Egzersiz yapmak bir alışkanlık kazandırmaktadır. Bir anne adayı hamilelik süresince egzersiz yapmışsa, doğum sonrasında da egzersiz yapmaya devam edecektir. Böylelikle hem hamilelikte alınan kilolar daha hızlı verilebilecek, hem anne adayı vücudunu daha zinde tutacak, hem de daha mutlu hissedecektir.
Gebelik şekeri olan anne adaylarında glisemik kontrolü sağlamada bir etken olan egzersizler gebelik şekerini %27oranında azaltırken, aynı zamanda çeşitli hastalıkların (osteoporoz, hipertansiyon vs) önlenmesine de yardımcı olur.

Düzenli olarak yapılan egzersizler sayesinde, doğum sırasında forseps kullanımına olan ihtiyaç % 75 azalmakta, kesi olasılığını da yine %55 gibi büyük bir oranda azaltmakta, aynı zamanda da sezaryen doğum yapılma olasılığını da 4 kat azaltmaktadır.
Egzersiz yapmak sağlığı ne kadar olumlu etkilese de, kadınların güzelliğini de en az sağlık kadar etkileyecektir.