Bebek bekleyen aileler genellikle çok heyecanlıdır ve bu duyguyu bir an önce yaşamak isterler. Aslında bebek olacağı haberi alındıktan sonraki süreç çok önemlidir. Belli zaman aralıklarında doktor kontrolüne gitmek, bebeğin ve anne adayının sağlık durumunu yakından incelemek gereklidir. Özellikle son dönemlerde düşük yapma olasılığının artmasına karşı, sağlıklı bir bebek için hamilelik sürecini her zaman takip eden bir doktorunuz olmalıdır. Doğum yapıldıktan sonrası da önemlidir, doğumdan sonra mutlaka doktor kontrolüne devam edilmesi gerekir.

Doğumdan sonra annenin sağlığı

Yeni doğum yapmış annelerin bu süreçte dinlenmesinin yanı sıra, sağlıklı besinler de tüketmesi gerekir. Bebeğin hızla büyümesi ailelerin sorumluluklarının artması demektir. Bu yüzden anne kendisiyle ilgilenmeye pek vakit bulamaz. Fakat doğumdan sonra doktora görünmeniz gereken bu süreyi çok uzatmamanız gerekir. Sürenin uzaması oluşan problemlerin de artması anlamına gelir. Normal şartlarda doğum yapıldıktan sonraki 2. Hafta doktor kontrolü yapılması gerekir. Bu kontrolde annenin sağlık durumu ve rahimde oluşacak herhangi bir değişiklik kontrol edilir.

Doğum sonrası dikiş kontrolü

Bildiğimiz gibi bebek bekleyenlerin düşündüğü bir durum da doğum şeklinin nasıl olduğudur. Normal doğum sağlıklı bir doğum şekli olsa da bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Bu yüzden doktorların onayıyla sezaryen tercih edilir. Doğumun 2. Haftasında, annenin doktora görünerek dikişlerinin durumu hakkında bilgi alması gerekir. Bu kontrol dikişlerin annenin vücuduna zarar verip vermemesi adına yapılmaktadır.